Český porcelán v Dubí  navštívil Dr. Eli Fischer, vědec, průmyslník a zakladatel značky„Dr. Fischer, Inc.", kterou nese řada léčiv i kosmetiky. Nepřijel jednat o spolupráci, ale s početným rodinným týmem si za doprovodu generálního ředitele společnosti Vladimíra Feixe prohlédl provozy dubského závodu, navštívil Modrodům a zejména pak prezentaci současných výrobků dubské porcelánky.

Eli Fischer se přijel totiž podívat na místa, kde působili jeho předci, a vzal sebou vnoučata a pravnoučata Bernarda Blocha.

V roce 1864 dubský průmyslník Anton Tschinkel vystavěl v Dubí manufakturu na výrobu majoliky a po deseti letech zavedl i výrobu porcelánu. Přesto, že byl Tschinkel jedním z nejbohatších průmyslníků v okolí, neustál ničivou krizi 80. let a 5. ledna 1885 se ocitl v konkurzu. Porcelánku prodal německé firmě O. C. Teuchert z nedaleké Míšně, která zde zavedla výrobu cibulákového porcelánu.

Po jedenácti letech koupil porcelánku průmyslník Bernard Bloch, který ji dále provozoval pod názvem Eichwalder Porzellan – und Ofen – Fabrik Bloch & Co. Böhmen až do roku 1938, kdy se dostala pod správu Říše, byla „arizovaná".

Potomci Bernarda Blocha v Dubí.Zdroj: Libuše Maxová

Blochovi potomci, kteří v žijí v Izraeli a ve Spojených státech, se velice zajímali nejen o historii porcelánky spojenou s jejich prapředkem, ale obdivovali um současných zaměstnanců a jemnou krásu zdejšího porcelánu. Eli Fischer ocenil, že továrna dál žije a zůstala věrná tomu, co se zde vyrábělo za dob jeho předků, a že mu bylo umožněno, stejně jako nejmladší generaci Blochů, se seznámit s místy, odkud rodina pocházela. (lmax)