Podobných lidí jako zmíněná maminka se třemi dětmi je více. I z řad seniorů. „Máme je prověřené. Skutečně jim nestačí peníze na měsíční výdaje. Nejsou to tací, kteří by na tom chtěli vydělat. Vyčerpali už všechny možnosti zdrojů a potřebují pomoc,“ zmínila ředitelka Květiny Barbora Bočková.

Proto se i letos už tradičně nezisková organizace zapojila do podzimního kola Sbírky potravin, která proběhla v sobotu 20. listopadu od 8 do 18 hodin ve vybraných obchodech v celé České republice. Dobrovolníky Květiny bylo možné potkat v Penny Marketu u Červeného kostela.

Lidé byli štědří

„Jsem letos na sbírce podruhé. Lidé jsou štědří. Když nevědí, čím do sbírky přispět, ukážu jim připravený seznam potravin, které ve službách organizace potřebujeme pro klienty nejvíce. Takový tahák pomáhá dnes mně i dárcům,“ ukazovala připravený seznam potravin dobrovolnice Katka. Z drogerie byly na seznamu prací prostředky, kartáčky a pasty na zuby, ale také sprchové gely či mýdla. Z potravin například těstoviny, případně jiné trvanlivé věci.

Se sbírkou pomáhali dobrovolníci z řad studentů. „Letos jsme pro realizaci sbírky oslovili hned tři střední školy z Teplicka. Nakonec se přihlásilo celkem 14 dobrovolníků, a tak se nám podařilo utvořit celkem pět týmů, které se během dne na sbírce podílely. Bez dobrovolníků by sbírka nešla realizovat, za jejich čas a nasazení v den sbírky jim patří velké díky,“ popsala jedna z koordinátorek Veronika Klaus Horčíková.

V rámci oslav dne předčasně narozených dětí dostali v Teplicích pro nedonošence dárky.
V Teplicích si připomněli předčasně narozené děti. Pro nedonošence dostali dárky

Lidé v teplickém marketu během sobotní akce darovali celkem 776 kg potravin a drogerie. Ty teď mají k dispozici v Květině pro sociální služby, které pracují s jednotlivci a rodinami s dětmi v těžké životní situaci. „Ta je často spojena s nízkými či žádnými příjmy,“ doplnila Bočková.

Podle seznamu nakoupila v sobotu v Penny pro Květinu například Petra Hessová. „To je podle mě nejlepší, vzít to podle toho, co organizace potřebuje nejvíce. Košík s nákupem jsem jim předala a jsem ráda, že ho využijí. Zároveň je fajn být motivaci pro ostatní lidi, kteří se také zapojují,“ sdělila.

Sbírka potravin je dnem solidarity, při kterém může každý pomoci tím nejjednodušším způsobem, darem trvanlivých potravin a drogerie. Sbírku organizuje Česká federace potravinových bank ve spolupráci s Charitou ČR, Nadějí, Armádou Spásy a Slezskou Diakonií.