Navíc, majitelé domů příliš nedbají na své přípojky, nemají je izolované. Prasklý vodoměr se ale už platí.

Severočeské vodovody a kanalizace (SČVK) evidují prakticky každý den teď desítku větších havárií. „Jakmile

jednu odstraníme, praskne nám potrubí někde jinde,“ řekla Deníku mluvčí SČVK Iveta Kardianová. Vodovodní trubky nevydržely nápor mrazu už minulý týden a začaly praskat ve velkém.

Mrazy už sice trochu polevily, nicméně rozsah havárií se pořád spíš stupňuje. Rozmrzající půda se často začne hýbat a dál poškozuje vodovody.

Vodaři se snaží opravit všechny havárie co nejrychleji.

K největším poruchám v našem okrese patřily ty v Krupce, Bílině a nebo v Alení ulici v Teplicích. Obecně lze říci, že

havarijní čety řeší přibližně čtyř až pětinásobek oproti běžným dnům.

Podle vodohospodářů je půda promrzlá zhruba do půlmetrové hloubky. K trubkám v zemi, které podle normy mají být zakopány v tzv. nezámrzné hloubce, což je nejméně metr pod úrovní chodníku či pod volným terénem a alespoň půldruhého metru pod vozovkou v závislosti na průměru potrubí a tepelněizolačních vlastnostech půdy, tak zatím led z většiny oprav nesahá. I tak mráz komplikuje opravy poruch. Zmrzlá vrstva se napřed musí rozbít strojově a pak se teprve může začít kopat ručně k prasklému potrubí.

Bez vody tak v minulých dnech byla například rodina Lenky Beštové z Krupky. „Voda nám kvůli poruše netekla dva dny. Museli jsme v obchodě nakoupit balenou vodu a co se týče koupání, tak jsme to museli řešit u rodičů, kde voda tekla,“ řekla Deníku obyvatelka Krupky.

Poruchy na vodovodních řadech se dají očekávat i po skončení mrazů v době, kdy teploty povolí a začne se hýbat zemina. To přinese další „nápor“ na mnohde stará vodovodní potrubí.

Společnost SčVK o poruchách informuje prostřednictvím SMS na mobilní telefony registrovaných lidí. O zavedení služby můžete požádat prostřednictvím call centra vodárenské společnosti. Nebo nalistovat jejich stránky na webu . (r)