Na rozdíl od loňského roku, kdy návštěvníci odcházeli často promoklí až na kůži, tentokrát sluníčko pálilo, jako by to Oseckým chtělo vynahradit.
Starosta města Oseka, které pouť každoročně pořádá, se netajil spokojeností s počasím, návštěvností a především s tím, že se slavnosti navzdory ekonomické krizi podařilo zachovat v plném rozsahu, program byl bohatý a nabídka zábavy pestrá. Užili si jak děti a mládež, tak i rodiče a starší generace.
Velkou předností je nejen umístění historického tržiště na nádvoří cisterciáckého kláštera, ale také to, že se mezi zdejší stánkaře nedostane nikdo, kdo sem nepatří. Zastoupena jsou skutečně tradiční řemesla a mnohé výrobky jsou také na prodej. Potěšila nás přítomnost přadlen, které tu zatím k vidění nebývaly. Rodiče tak mohli dětem alespoň ukázat co to je vřeteno a jak se z ovčího rouna předla nit. Koupit jste si mohli různé košíkářské zboží, keramiku, šperky z přírodních kamenů, přírodní mýdla či svíčky a další originální výrobky. Z dobrot nechyběl turecký med, medovina nebo tradiční staročeský trdelník, slaďoučké pečivo s příchutí oříšků. Dospělé lákal i burčák a medovina, děti zase možnost svézt se na koních nebo si prohlédnout historickou hasičskou techniku.

Svůj prostor zde měla i pouliční divadla. Moderátor Petr Stolař přijímal stížnosti na cokoli. Stěžovatele nejprve nechal balancovat na prkénku, aby dotyčný získal zpět ztracenou rovnováhu a uklidnil se, poté následovalo sepsání vlastní stížnosti, nalepení kolku a stížnost byla postoupena k vyřízení. Mimo to pároval i zbloudilé návštěvníky. „Dvouletý Michal se našel, je u červeného kříže. Teď k němu hledáme ztracenou maminku,“ zněl Petrův nezaměnitelný hlas nádvořím a za chvilinku už byli ti dva zase spolu.
Neodmyslitelnou součást každé „pouti“, jak jsou Osecké slavnosti lidmi nazývány, tvoří samozřejmě kolotočářské atrakce. „Byl jsem na střelnici, na řetízáku a taky si zaskákat na trampolíně,“ pochlubil se osmiletý Kamil Dvořák, který byl na pouti s rodiči a malou sestřičkou, která to hemžení sledovala ještě z bezpečí kočárku. Ceny atrakcí se pohybovaly od 20 do 50 korun. Za padesát korun si například jištěný gumovými lany zaskákal na velké trampolíně i Kamil.
Na Klášterním náměstí byl připraven kulturní program, stánkaři se předháněli v nabídce, všude voněly pečené klobásky, nudle, sýry a sladkosti všeho druhu. Kdo se letos vydal na pouť do Oseka, určitě neodjížděl zklamaný.