Jediné, co Osečtí neumějí, je poručit dešti a tak to ještě v sobotu vypadalo, že tak špatnou slavnost tu ještě nezažili. Mokré kolotoče a houpačky nikoho nelákaly, stánkaři se snažili pod igelity schovat co se dalo, promáčení plyšáci vypadaly na odpis a největším hitem se tak staly klobouky, které alespoň částečně chránily odolné návštěvníky před vytrvalými dešťovými kapkami.

Nejpříjemněji bylo v areálu chovatelů, kde bylo kam se schovat, dát si něco dobrého k jídlu, frťana na zahřátí a ještě vyhrát nějakou drobnost v tombole. To si samozřejmě nenechaly ujít především dětí, které jen co si prohlédly vystavené králíky, drůběž, holuby a exotická zvířata, už loudily po rodičích drobné. „Letos vyhraju prasátko“, radostně zvěstoval mamince desetiletý Honzík. „Jen to ne, co bychom s ním v paneláku dělali? Stačí to morče, které jsi vyhrál loni,“ děsila se maminka a viditelně si oddechla, že tentokrát není výhra živá.

Neděle ale naštěstí vše napravila a pouťové veselí už bylo, jak se od něho očekává. Davy lidí, obležené stánky a nádvoří cisterciáckého kláštera, kde bylo umístěno historické tržiště s ukázkami starých řemesel, už bylo včera také přeplněné lidmi. Pomohli k tomu i divadelníci, kteří se konečně mohli „vyřádit“ a tak se pouliční a loutková představení střídala jedno za druhým.

„V sobotu to bylo zoufalé, jsme pouliční divadlo a tak můžeme hrát, jen když jsou lidi a máme komu,“ svěřil se Martin Ryba, principál Panoptika Maxe Fische. Včera už si ale na obecenstvo stěžovat nemohl a s cvičenou blechou Arabellou , rychloškolou žonglování a dalšími představeními slavil úspěch.
I podle Petra Stolaře z Divadla V Pytli byla sobota tragická a slavnosti zachránilo jen teplo a sluníčko, které se nad Oseckými včera smilovalo.
„Čekali jsme, že ze všech buřtů a klobás budeme muset nadělat utopence, protože v sobotu přišlo strašně málo lidí. Dneska pro změnu nestíháme grilovat,“ shodli se v neděli stánkaři v ulici Dolnonádražní a Obránců míru.

Naplno to v neděli také žilo na pouťové ploše, kde už se točily kolotoče a další atrakce, které dokáží velmi rychle zatočit nejen hlavami, ale i s obsahem peněženek. Sobota byla zapomenuta a na Městském úřadu v Oseku už aby pomalu chystali příští oslavy.

Prohlédněte si video z Oseckých slavností, najdete ho v galerii