„Cílem našeho projektu je změnit český vzdělávací systém a adaptovat ho na realitu a možnosti 21. století,“ řekl Hart coby zakladatel spolku Educator.cz, pod který projekt spadá.

V praxi se tak může duchcovská škola těšit na novou grafickou identitu, digitalizaci interních procesů, školení pedagogů a dalších zaměstnanců. „Kromě toho pedagogové a vedení školy absolvují pravidelné výměnné pobyty, které by měly vést k osvojení nových kompetencí potřebných ke vzdělávání v tomto století,“ doplnil 31letý Hart.

Duchcovští studenti do konce roku získají nově a moderně vybavené učebny. Především připravovaná učebna virtuální reality slibuje poutavou výuku. „Učebnu bude tvořit počítač a 15 kusů 3D brýlí. S nimi bude pracovat najednou pedagog i žáci. Společně budou tvořit obsah předmětu,“ popsal Hart. Brýle pro virtuální realitu mají zatraktivnit zejména technické obory, které duchcovská škola nabízí. „Geodézii lze spojit s vesmírným výzkumem a geologii zase s výzkumem tsunami. Obory tak získají mezinárodní přesah,“ myslí si Hart.

Vedení školy se novinkám nebrání. „Hodně našich pedagogů má k novým technologiím velmi kladný vztah. Využívat je při výuce pro ně nebude problém,“ uvedla ředitelka Gymnázia a Střední průmyslové školy Duchcov Hana Kutáková.

Projekt Educator finančně podporuje společnost Sev.en Energy, která se zabývá energetikou. „Domluveni jsme na tříleté podpoře s tím, že pokud půjde vše podle plánu, budeme spolupracovat dál. Projekty, které cílí na zlepšování podmínek pro výuku, mají smysl,“ sdělila mluvčí Sev.en Energy Eva Maříková.

Prezentace novinek ve vzdělávání pro duchcovskou školu se účastnil i náměstek hejtmana Ústeckého kraje Martin Klika. „Současná doba (protikoronavirová opatření – pozn. red.) vybízí k zavádění novinek, které napomáhají k modernější výuce třeba i na dálku. Vidím to u nás na úřadě, kdy mnoho jednání s vládou či ministerstvy vedeme přes videokonferenci. Někdy je nezbytné jednání absolvovat osobně, ale dost často to lze online. Nové technologie nám v tomto velmi usnadňují cestu,“ prohlásil Klika.

Kromě Duchcova už nějakou dobu běží Educator na základní škole v ústeckých Neštěmicích. Autoři projektu plánují, že se do Educatoru zapojí dalších zhruba osm škol napříč krajem.