Fláje jsou na hranicích mosteckého a teplického okresu. Vodou zásobují teplický okres.
Tato přehrada je českým unikátem, v Evropě je pouze jedna další hráz stejného provedení.
Možnost prohlédnout si vše, co s přehradou souvisí, měly už v pátek během dne ohlášené skupiny.
„Veřejnost nepouštíme do vnitra hráze, to bychom bohužel nezvládli ohlídat, ale pustíme lidi dolů k patě hráze, aby se mohli podívat, jak je vysoká,“ řekl hrázný Dalibor Jakeš. Hráz je vysoká téměř padesát metrů.
Fláje se mají čím pochlubit
Návštěvníci měli rozhodně co obdivovat. Vodní dílo Fláje patří mezi technické památky, přehrada je totiž dutá. „Jediná další dutá přehrada je ve Švýcarsku,“ prozradil hrázný. Lidé na Teplicku se navíc mohou chlubit, že pijí nejčistší vodu z přehrad z celé republiky.
Voda je také plná ryb, v loňském roce do ní nasadili 11 tisíc pstruhů, v pondělí přibudou další. „Loni ale byl zákaz rybaření a letos bude asi také,“ nepotěšil rybáře Jakeš. U hladiny se také prohánějí hejna perlínů ostrobřichých. „To je ale škodná,“ upozornil hrázný, který na Flájích pracuje teprve rok a půl. Mezi jeho povinnosti patří například měření průsaků uvnitř hráze.
Záleží na teplotě vody a vzduchu
„Každý týden měříme také výkyvy hráze. Za rok se hráz vychýlí tak v rozmezí tří milimetrů. Záleží hodně na teplotě vody a vzduchu,“ popsal jednu ze zajímavostí Jakeš.
Projektanti se rozhodli pro tento typ přehrady zřejmě kvůli vyšší nadmořské výšce a složitým povětrnostním podmínkám. Říká to Jan Svejkovský, mluvčí Povodí Ohře.
„Díky použité technologii se mráz nikdy nedostane dovnitř hráze, k její části, jež přímo sousedí s vodou,“ podotýká mluvčí.
Povodí Ohře pro Tepličany otevřelo také své laboratoře v Novosedlické ulici v Teplicích. Zde se například provádějí odběry a rozbory pitných vod, včetně radiologických stanovení pro účely kontroly jakosti pitných a balených vod, kolaudací staveb.
Den otevřených dveří se ze strany veřejnosti setkal s kladným ohlasem. Nekonal se v Teplicích poprvé a s největší pravděpodobností ani naposledy.