Poslední, asi nejdůležitější sloučené územní a stavební rozhodnutí, se týká 6,4 km dálnice, na které se nachází dalších 95 stavebních objektů od křižovatky Řehlovice k tunelu Radejčín. „Mohlo by být vydáno za deset až dvanáct týdnů,“ vysvětlil k tomu novinářům ve Velemíně vedoucí lovosického stavebního úřadu Petr Soldon na čtvrtečním setkání starostů se zástupci Ředitelství silnic a dálnic i Ústeckého kraje.
Ústecký kraj, na jehož území leží obce, jež trpí dopravní zátěží, která kvůli nedostavěné dálnici stále narůstá, je proto zatím optimistický. „Všechna povolení k dostavbě dálnice D8 by tedy mohla být udělena už koncem léta, další postup bude ovšem záležet na tom, jak zareagují ekologické organizace,“ uvedla třeba Magdalena Hanáčková, mluvčí kraje.

Miroslav Patrik z organizace Děti Země, která je obviňována z údajných obstrukcí a soustavného zdržování stavby, nepředpokládá, že by se u prvních dvou povolení mohl vyskytnout nějaký právní problém. U dalších dvou by se prý ale objevit mohl.
„My samozřejmě čekáme na zaslání rozhodnutí, bez toho vám nemohu říci, co uděláme. Až se s nimi seznámíme, potom budeme moci nějak zareagovat,“ sdělil na otázku Deníku, jestli se opět chystají vydaná povolení napadnout.

Na stavební povolení samozřejmě nejvíc čeká ŘSD. „Jakmile bude, my i zhotovitel můžeme pokračovat dál ve stavbě. Veškerá zeleň je pokácená, provedl se doplňkový pyrotechnický průzkum, takže by se práce mohly rozjet,“ komentoval to pro ČTK Pavel Lány, který na stavbu za ŘSD dohlíží. Podle něj by v tomto případě dálnice mohla být hotová v roce 2013.

Hejtmanka Ústeckého kraje zároveň upozornila, že je ještě potřeba opravit zničené silnice, které slouží jako objízdné trasy. Ústecký kraj prý na opravu finance nemá. „ŘSD nemůže čekat, až se dálnice dokončí, když přesný termín nemůže dnes nikdo říci,“ upozornila na jednání hejtmanka Vaňhová. Ta zároveň ŘSD předala materiál o stavu silnic II. a III. třídy.