„Je to poslední šance," prohlásil včera po zasedání výboru regionální rady jeho předseda Petr Navrátil.

O zaplacení sankce z krajského rozpočtu měli v pondělí jednat zastupitelé kraje, hejtman Oldřich Bubeníček ale nakonec svolané zasedání posunul až na 19. srpna. Podle něho totiž kraj zatím nemá dostatek relevantních informací, aby krajští politici mohli rozhodnout. Ve stejné době zasednou i karlovarští zastupitelé.

Podle Navrátila z Bruselu dorazil dopis, ve kterém EU souhlasí se spuštěním programu, pokud samozřejmě bude odvod uhrazený. Podle dohody s ministrem financí by se podělily stát a kraje. Stát na to krajům půjčí, splácet to budou do roku 2020.

V případě souhlasu by již během září žadatelé, kteří čekají na proplacení projektů v hodnotě asi 1,5 miliardy korun, mohli peníze dostat. Úřad regionální rady také okamžitě začne vyhlašovat výzvy na nové projekty. Na ně je k dispozici 6,5 miliardy korun.

„Bude to opravdu velmi hektické, nebude čas. Pokud žadatelé mají projekty připravené, měli by je s námi okamžitě začít konzultovat," uvedl Navrátil. Úřad kvůli spuštění programu nabere několik nových zaměstnanců a uvažuje, že by si některé lidi půjčil u úřadů i v jiných regionech.

V Ústí nad Labem chtějí za evropské peníze postavit akvapark na Klíši a koupit trolejbusy. „Chci se kvůli trolejbusům setkat s primátorem Mandíkem. Nevíme, jestli opravdu chtějí nakoupit, v médiích se o tom různě píše," dodal Navrátil.(vl)