Lze očekávat, že se jich citelně dotkne vybírání 30 korun poplatku za návštěvu lékaře, 30 korun za recept pro výdej léků v lékárně, 60 korun za den pobytu v nemocnici i eventuálních 90 korun za návštěvu pohotovosti.
Domov důchodců v Bystřanech je nestátní zdravotnické zařízení, které zaměstnává lékaře a tudíž i ono bude od ledna vybírat nově zavedené poplatky. Problém je, že někteří senioři si své finanční prostředky spravují sami, zatímco jiní, ti, kteří trpí stařeckou demencí, pověřili touto fakultativní službou domov důchodců. „Ale už jsme i tuto technickou stránku věci vyřešili a proto mě překvapuje, když slyším, že někdo z lékařů ještě neví, jakým způsobem bude ty peníze vybírat,“ diví se Barešová.

Přiznává, že služeb bystřanského domova důchodců využívají i lidé, jejichž finanční situace je složitější a vzhledem k tomu, že jsou umístěni v sociálním zařízení, nemohou žádat o příspěvek na hmotnou nouzi. Pokud takovému seniorovi spravuje peníze domov důchodců, lze ohlídat, aby byl lékař včas upozorněn, že tento klient nemá na doplatek.

Ještě složitější situace ale může nastat v případě, že takový klient bude muset podstoupit léčbu v nemocnici. „Sociální účetní dopředu neví, kdy se tak stane, aby mu mohla peníze připravit. A ona mu je ani dát předem nemůže, protože zpravidla se jedná o klienty se stařeckou demencí, kteří nejsou schopni svoje peníze spravovat. Pak by mě zajímalo, jak lékař bude takový dluh vymáhat,“ upozorňuje Barešová.
Přesto se nedomnívá, že by vybírání poplatků u lékaře a v lékárnách v lednu 2008 měly provázet nějaké zvlášť dramatické okolnosti. Naopak soudí, že tento krok skutečně povede k omezení návštěv u lékaře a k menšímu plýtvání s léky.

„Mám zkušenost, že co je zadarmo, to se využívá. Když bude pan doktor k mání pětkrát v týdnu, určitě se najdou klienti, kteří k němu pětkrát půjdou. A jsou–li léky s malým doplatkem, předepíší se v pondělí, ve středu klientovi nevyhovují, tudíž se ve čtvrtek píší nové a ty předchozí jdou do stoupy. To jsou ty miliony za léky, které nám unikají,“ usmívá se ředitelka Barešová.

Navíc připomíná, že lékárny, z nichž Domov důchodců v Bystřanech odebírá léky, už informovaly o snížení marží, takže doplatek nebude tak vysoký. „Lidé za léky opravdu zaplatí měsíčně stovky korun, protože většinou trvají na jednom jediném léku a nepřistoupí na nabídku jiného, který je bez doplatku,“ zdůrazňuje Barešová.