Spojení zajistí především vlaky Eurocity a Intercity, které během aktuální stávky jezdí jen do Drážďan.

„Už je to podruhé po sobě a je to nepříjemné. Většina německých i českých spolužáků na to nadává. Osobáky nejedou a vlaky Eurocity jsou drahé, tak sháníme někoho, aby pro nás přijel autem," postěžovala si studentka drážďanské univerzity Alžběta.

Jízdné vlaky EC a IC z Ústí nad Labem přijde na 487 korun, zatímco se studentskou slevou lze mezi oběma městy cestovat za třicet korun.

Jízdné se prodraží cestujícím, kteří chtějí využít skupinovou jízdenku až pro pět osob za 375 korun a další podobné slevy. „Do saské metropole dojet lze, nicméně s komplikacemi a s delší jízdní dobou," připustila mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová. V úseku Bad Schandau Pirna je náhradní autobusová doprava, mezi Pirnou a Drážďany jezdí S-Bahn v omezeném rozsahu podle stávkového jízdního řádu.

„Lze také jet vlakem linky U28 z Děčína do Sebnitz a odtud autobusem firmy OVPS do Drážďan. Zde zvýhodněná jízdenka rovněž platí. Další možností, ne tak výhodnou, jsou spoje EC, samozřejmě se zaplacením příslušného jízdního dokladu," dodala Pistoriusová. (kr)