„Vodoměru i vodovodní přípojce škodí hlavně mráz, který je v těchto dnech,“ říká Iveta Kardianová ze společnosti Severočeské vodovody a kanalizace Teplice.

V loňském roce mělo mrazem poškozené vodoměry celkem 723 zákazníků z celého území provozovaného společností.

Můžete v tomto směru nějak poradit?

Apeluji na všechny majitele nemovitostí, aby se nenechali mrazy zaskočit a zkontrolovali, zda mají vodovodní přípojky i vodoměry řádně chráněny. Zkušenosti uplynulých let totiž ukazují, že nejčastěji zamrzají vodoměry v neobydlených rekreačních objektech.

Nepříjemně překvapeni tak mohou být nejen majitelé rodinných a obytných domů, ale i zahrádkáři a rekreanti, kteří poškozený vodoměr objeví často až v době, kdy mrazy již odezní.

Neplaťte zbytečně za chladné počasí a mráz. Přípojky a měřicí zařízení se musí chránit. A to i ty, které jsou umístěny v šachtách a místnostech.

Kdo odpovídá za to, zda je vodoměr či přípojka dobře ochráněná?

Za ochranu vodoměru si odpovídá každý majitel sám a náklady na výměnu zničeného vodoměru či zprovoznění zamrzlé přípojky se mohou vyšplhat až na několik tisíc korun.

Co tedy mohu pro ochranu udělat?

Ušetřete čas i peníze a zkontrolujte šachtu i sklep, kde máte vodoměr umístěn. Poklop šachty by měl být přikryt tepelnou izolací. V případě, že jsou hlášeny silné mrazy, měl by být i samotný vodoměr řádně zateplen obalen tepelnou izolací, která k měřícímu zařízení nepropustí chlad. Důležitý je i použitý materiál. K zateplení vodoměrů nejsou vhodné materiály, které vlhnou. Chránit se musí i vodoměr, který je uvnitř domu. V případě, že je vystaven nižším teplotám, je důležité obalit jej izolačním materiálem. Stejně tak zateplete i potrubí. Chodbu obytného domu, sklep či jinou místnost, ve které je vodoměr umístěn, uzavřete a zajistěte tak, aby se tam nedostal chladný vzduch zvenčí.

Na co je dobré nezapomenout?

Škody může napáchat také zapomenuté otevřené nebo rozbité sklepní okénko či dveře. (pem)