Koncentrace polétavého prachu v ovzduší překročily limit 150 mikrogramů na metr krychlový a kraji hrozí smog. Lidé s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, starší lidé a malé děti by měli omezit pobyt venku. I zdraví lidé by se měli vyvarovat delšího pobytu pod širým nebem a vyhnout se fyzické zátěži. Meteorologové zároveň žádají řidiče, aby pokud možno nevyjížděli, protože emise z automobilů se významně podílejí na vzniku smogu.

"Aktuálně nejhorší situace je v Lomu u Mostu, kde jsme naměřili hodinovou hodnotu okolo 500 mikrogramů na metr krychlový a čtyřiadvacetihodinová hodnota už překročila limit regulace," řekl v 16:00 ČTK pracovník ústecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Denní limit, při němž se vyhlašuje stupeň regulace, činí 150 mikrogramů, v Lomu v 18:00 dosáhly hodnoty už 210 mikrogramů. Okolo limitu jsou i hodnoty v Litoměřicích i v dalších městech Podkrušnohoří.

Kraj vyhlásil stav regulace pro obvod obcí s rozšířenou působností Bílina, Děčín, Chomutov, Kadaň, Litoměřice, Litvínov, Most, Roudnice nad Labem, Teplice a Ústí nad Labem, tedy pro většinu svého území.
Vyhlášení stavu regulace má význam především pro velké znečišťovatele, kteří musejí přizpůsobit svou výrobu a v některých případech ji i utlumit. Pro největší znečišťovatele je závazný pokyn ČHMÚ, pro menší potom pokyn od kraje. Ten přišel hned vzápětí. "Dotkne se to především energetiky, tedy tepláren a elektráren," řekl ČTK mluvčí kraje Zdeněk Rytíř.

Teplotní inverze jsou v oblasti mezi dvěma pohořími typickým podzimním jevem, v posledních dvou dekádách se ale ovzduší výrazně zlepšilo. Stav regulace byl v kraji vyhlášen vůbec poprvé od loňska, kdy ho začal vyhlašovat přímo ČHMÚ. Kraj svůj seznam omezovaných zdrojů znečištění zpracoval letos na jaře.

Stav ovzduší se dnes výrazně zhoršil také v Moravskoslezském kraji, meteorologové tam však zatím ještě nemuseli signál regulace vyhlásit. (čtk)