Před požitím umýt teplou vodou! K tomu nabádají odborníci časté návštěvníky lesa, kteří si domů přinášejí košíky s borůvkami, brusinkami či houbami.

Důvod? Můžou se na nich vyskytovat vajíčka parazita, tasemnice liščí. „Riziko onemocnění u člověka nelze podceňovat, i když je poměrně malé. Jejich hostiteli jsou psovité šelmy, nejčastěji lišky,“ sdělil Petr Pilous z Krajské veterinární správy v Ústí nad Labem. Lesní plody jedí myši a jiní hlodavci, ti se mohou stát mezihostitelem parazita.

Nakažené lišky

Nemoc je ovšem na vzestupu. Podle Pilouse je jen v Ústeckém kraji tímto parazitem nakaženo více než 40 procent lišek. „Vyšetřili jsme zatím 20 lišek, necelá polovina tasemnici liščí měla,“ uvedl. Pro kompletní obrázek Správa nechá vyšetřit 40 až 60 lišek v každém kraji, výsledky by mohly být koncem roku.

Parazit žije ve střevech svých hostitelů, na lesní plody se může dostat liščími fekáliemi. Co se týče samotných hub, ty je proto nutné uvařit.

Ústečanku Lenku Marešovou varovná zpráva poněkud zaskočila. „Trochu jste mi tím borůvky znechutil. Já je však dávám jenom do knedlíků, ty se tepelně upravují,“ říká a dodává, že proto strach nemá.

Přestože jsou nemoci vzniklé z tasemnice liščí výjimečné, může maličký parazit způsobit u člověka dokonce i smrt.

Smrt před 30 lety

V České republice se prozatím eviduje pouze jediný případ úmrtí, jehož původcem je tasemnice liščí. Stal se zhruba před 30 lety, kdy žena pracující v zemědělství zemřela po několika měsících na selhání jater.

Nemoc se projevuje vysokými horečkami, hubnutím a velkou únavou. Odhalí ji lékaři rozborem krve pacienta.

„Kdyby měl někdo bolesti a šel k doktorovi, bylo by dobré, aby ho upozornil, že byl nedávno v lese,“ upozorňuje Pilous. Ošetřující dá případnému pacientovi tzv. antiparazitika, která tasemnici usmrtí.