Vědecké studie prokazují, že pokles kognitivního výkonu není nevyhnutelnou součástí procesu stárnutí. Přesvědčit se o tom mohou i návštěvníci přednášek v rámci Národního týdne trénování paměti, který startuje v pondělí 14. března.

V Ústí až příští týden

Ústecké přednášky se z organizačních důvodů uskuteční v úterý 22. a ve čtvrtek 24. března vždy od 11.00 v Severočeské vědecké knihovně.

Národní týden trénování paměti vyhlásila Česká společnost pro trénování paměti a mozkový jogging (ČSTPMJ) letos už popáté. Koná se v rámci celosvětové akce Týden uvědomění si mozku. V tomto týdnu se veřejnost na celém světě dozvídá o výsledcích výzkumu mozku srozumitelnou formou prostřednictvím stovek akcí.

Ty jsou pořádány vědeckými institucemi, které se výzkumu mozku věnují, případně institucemi, které výsledky výzkumu aplikují v praxi.

Předzvěst Alzheimera

„Cílem akce je nabídnout kurzy trénování paměti prostřednictvím kvalifikovaných trenérů paměti do ústavních zařízení i pro veřejnost," říká předsedkyně ČSTPMJ Dana Steinová.

Mírné kognitivní zhoršení se projeví u všech osob, u kterých později propukne Alzheimerova choroba, ale neznamená to, že každý, kdo trpí mírným kognitivním zhoršením nevyhnutelně skončí s demencí.

„Z celosvětového výzkumu vyplývá, že vhodná intervence formou kognitivního tréninku v kombinaci s fyzickou aktivitou může být tím pozitivním faktorem, který nás před demencí ochrání," dodává Steinová.