Již podeváté připravují tuto sympatickou akci se svými přáteli a partnery knihovny z Klubu dětských knihoven SKIP ve spolupráci se Spolkem slovenských knihovníků. Noc, na kterou se děti celý rok těší (mnohde soutěží, aby se jí mohly účastnit), otevírá prostory, které známe všichni jen za dne… Copak se bude letos dít, jaké překvapení pro nás v knihovně přichystali, kdo přijde na návštěvu, co se bude číst, kam půjdeme na noční dobrodružnou výpravu, v čem budeme soutěžit? Všechny tyto otázky dychtivých malých nočních návštěvníků budou již brzy zodpovězeny. Všichni však předem vědí, že se určitě nebudou nudit a že popravdě toho ani moc nenaspí…

Na Teplicku si Noc s Andersenem užijí děti v Regionální knihovně v Teplicích, v Městské knihovně v Bílině, v Městské knihovně v Duchcově, v Místní lidové knihovně v Kostomlatech pod Milešovkou a na Základní škole v Proboštově.
Noc s Andersenem v bílinské knihovně – již popáté

Také v letošním roce se bílinská knihovna zapojí do celostátní akce,která se už stala akcí mezinárodní, „Noc s Andersenem“.Je to jedna z akcí, kterou české knihovny v konkurenci s populárnějšími médii, bojují o dětské čtenářství. První „ Noc s Andersenem“ proběhla v r. 2000 v uherskohradišťské knihovně a tehdy se zúčastnilo kolem 30 knihoven. V tomto roce se zapojilo již přes 800 knihoven nejen v České republice, ale i na Slovensku, v Polsku a Rakousku. V pátek z 3. na 4.dubna se tedy opět zaplní knihovny dětmi . „Od uherskohradišťské knihovny,která je stále pořadatelem, jsme dostali přidělené registrační číslo 363. Opět jsme si s registrací pospíšili a připravili k chatování 3 počítačové stanice, takže bude na internetu, a nejen na něm, veselo,“ informovala ředitelka Městské knihovny v Bílině Marcela Šímová.

Pracovnice knihovny připravily pro děti večer a noc, na kterou se nezapomíná. Kromě dětského oddělení vyzdobeného konfetami a balónky s nachystanou velkou žíněnkou na pohodlné spaní, čeká na děti bohatý program. Děti se budou scházet už v odpoledních hodinách, vybavené vším potřebným na přenocování v knihovně, a od 16,30 hodin se oficiálně začne. V úvodu pracovnice knihovny seznámí děti s programem a také s pozdravem z pořádající knihovny v Uherském Hradišti. „Letošní noc bude věnovaná Františku Nepilovi, který by se právě letos v únoru dožil 80.let, takže budeme začínat čtením z jeho kouzelných knížek.

Dalším autorem, kterého bychom chtěli dětem připomenout, je Ondřej Sekora, který má v letoším roce také kulaté výročí. K Sekorovi máme pro děti několik úkolů a také překvapení, které zatím nemůžeme prozradit,“ doplnila M. Šímová. Hlavním bodem programu bude v Bílině tentokrát loutkové představení v provedení Divadla rozmanitostí z Mostu „Jak chodil Kuba za Markytou“. Představení začíná od 18 hodin v klubovně knihovny a už se na ně všichni těší. V druhé části večera děti budou nejen chatovat, ale také hrát různé hry, procvičovat si paměť hádankami a trochu se protáhnou. Také se bude trochu zpívat jako v loňském roce, tentokrát s Jaroslavem Uhlířem a Zdeňkem Svěrákem písničky z oblíbeného pořadu Hodina zpěvu, které má knihovna na CD.

Tradičně také děti předvedou, jak umí číst i recitovat a ti nejlepší budou odměněni. Před spaním pak děti určitě pobaví Pohádky pro neposlušné děti a jejich starostlivé rodiče, které kouzelně namluvila Aňa Geislerová. Je toho mnoho, co děti v bílinské knihovně čeká. Nejdůležitější je dobrá nálada a ta se vždy dostaví. Tuto akci opět zdokumentují nejen kresby dětí, které budou vystaveny v dětském oddělení do konce dubna, ale také fotografie, které budou vystaveny v informačních panelech v přístupové chodbě knihovny a pro širší veřejnost zpřístupněny na webových stránkách knihovny

www.knihovnabilina.cz

Noc s Andersenem bude v Kostomlatech v loupežnickém duchu

Na závěr březnového posezení v Místní lidové knihovně v Kostomlatech pod Milešovkou vybírala paní knihovnice Hana Bláhová účastníky letošní Noci s Andersenem. Zájemců bylo více než stačí knihovna pobrat a tak nezbylo než vyřazovat. A tak se první dubnový víkend sejdou v knihovně zejména pravidelní čtenáři. Letošní kostomlatská Noc bude laděna trochu do "loupežnicka" v duchu filmu, který na místním hradě natáčel režisér Zdeněk Troška. Tentokrát se sejde v kostomlatské knihovně téměř dvacítka nocležníků, aby prožila den, či spíše noc plnou her, soutěží a všelikého dovádění. Na noční výpravu se vypraví s kamarády ze spacích míst v bžanské knihovně a kostomlatské škole, takže skoro padesátka nebojsů. Cílem bude loupežnické doupě z filmu Zdeňka Trošky, který převzal nad kostomlatskou Nocí patronát.

Jak bude Noc s Andersenem probíhat jinde?

Pokud chcete aspoň trochu nahlédnout pod pokličku toho, co se chystá, tak vězte, že se například všude bude číst z knihy, která dosud nevyšla… Jak to? Inu spáči mají svolení Renaty Štulcové přečíst si speciálně upravenou kapitolku z její knihy “Mojmír – Cesta pravého krále”, která popisuje historické události na Moravě ve 13.století. Obrázek Renáty Fučíkové z připravované knížky letos děti najdou i na speciálně vydané pohlednici, kterou nelze nikde koupit, jen si ji právě zasloužit nocováním s Andersenem… Na společnou četbu naváže i soutěž – tentokrát luštění v hlaholici. Děti budou soutěžit také s Alíkem, Čítárnami, ComputerPressem, záludnou otázku připravuje jako obvykle podivný skřet Čtisibrýl Ušatý. Do půlnoci mohou děti poslat své hlasy nejlepší knížce roku 2008 do ankety SUK – Čteme všichni.

A od půlnoci budou zase společně přemýšlet o své nejmilejší knížce, které dají hlas v anketě Kniha mého srdce. Bude se hrát, zpívat, tancovat, mluvit se zajímavými hosty, malovat, kouzlit, podniknuty budou nebezpečné cesty odvahy, navštíveno bude nespočet tajemných míst. Především se však bude dlouho do noci číst. Dospělí dětem připomenou oblíbené knížky Ondřeje Sekory, Františka Kožíka i Františka Nepila, kteří mají letos výzanmná výročí. Na mnoha místech děti navštíví sám Andersen a s autory, herci i představiteli měst a obcí budou dětem číst pohádky a leckde pomohou zasadit pohádkový strom (Pohádkovník Andersenův – Fabularius Anderseni).

K tomu, aby děti tuto noc prožily co nejspokojeněji, spojily své síly tisíce dospělých. Podporují je Ministerstvo kultury ČR, firma LANius, Slovart, Knižní klub Euromedia Group, stovky místních sponzorů a partnerů. Prostor akci dávají velcí i menší mediální partneři: Deník, Český rozhlas, portály Alik.cz, Čítárny a další mediální zdroje.