„Mezi zachycenými kmeny virů chřipky jednoznačně převažuje typ pandemie A H1N1 nad ostatními kmeny chřipky,“ řekl ředitel KHS Ústeckého kraje Josef Trmal.

Čísla nemocnosti – akutních respiračních onemocnění, včetně chřipky – za 48. týden mluví jasně viz infografika.

Infografika-prasečí chřipka
U praktických lékařů na Teplicku se dveře netrhnou. Probíhají očkování proti prasečí chřipce. Specializované ordinace se „přetransformovaly“ na call centra: často jim volají jejich pacienti o radu, jak se bránit proti prasečí chřipce .

„Ptají se na prevenci proti prasečí chřipce a na rizika očkování,“ říká lékařka Marta Vachová z teplického MS centra, které se zaměřuje na léčbu roztroušené sklerózy.
A jak se proti prasečí chřipce bránit?

„Rozumem. Našim klientům doporučujeme nevyhledávat místa s vysokou koncentrací osob (kina, divadla, nákupní centra, ale i MHD), zajistit si dostatečný příjem vitamínů v potravě, nejlépe přirozenou cestou eventuelně formou vitaminových preparátů, minimálně 250 mg vitamínu C denně. Fyzické aktivity ano, ale všeho s mírou. Není dobré se přepínat, ale ani moc šetřit,“ sdělila doktorka Marta Vachová z teplického MS centra.

ROUŠKY JSOU ZBYTEČNÉ. JEZTE VITAMÍNY, ŘÍKÁ ODBORNÍK - ČTĚTE ZDE

Nemocnice Teplice vyhlásila úplný zákaz návštěv. Kvůli epidemii o tom rozhodlo po dohodě s hygienikem vedení Krajské zdravotní.

„Chřipka dosáhla prahu epidemie, což byl hlavní důvod proč jsme přistoupili k uzavření nemocnice pro návštěvy. Opatření je platné až do odvolání,“ řekl Deníku Jiří Vondra, mluvčí Krajské zdravotní, která sdružuje pět největších zdravotních zařízeních v Ústeckém kraji včetně teplické nemocnice.
Vir A/H1N1 zrušil Mikulášskou nadílku DDM Teplice v Řetenicích, která se měla uskutečnit včera.

Teplická radnice vydala doporučení pro mateřské školky, aby své Mikulášské akce a vánoční besídky pořádaly pro co nejmenší okruh lidí. Důvod? Zamezit šíření prasečí chřipce. (kos)

PRASEČÍ CHŘIPKA ZABIJÍ

Ústí nad Lebm/ Po chodbách ústecké univerzity se jako lavina šíří zpráva o smrti zdejšího studenta, který v neděli večer zemřel v důsledku komplikovaného průběhu prasečí chřipky. Bylo mu dvacet devět let a netrpěl žádným chronickým onemocněním. Nemoc však údajně podcenil a „přecházel“. Studenti byli touto informací šokováni.

„Řekla nám o tom na přednášce děkanka,“ uvedla Lenka Lukášová, studentka dokumentace památek, a pokračovala: „A když řekla, že šlo o prasečí chřipku, všechny nás polil studený pot. Hned jsem to volala rodičům, jestli o tom něco nevědí,“ dodala Lukášová.

Děkanka Filosofické fakulty Michaela Hrubá Deníku potvrdila úmrtí studenta na prasečí chřipku s tím, že nešlo o jejich studenta, ale o studenta Pedagogické fakulty. Podrobnosti o studentovi poskytla Jana Šiková, mluvčí Univerzity Jana Evangelisty Purkyně (UJEP).

„Jednalo se o studenta 4. ročníku Učitelství pro střední školy s aprobací dějepis a společenské vědy, pocházejícího z Mělníka. Studoval fyzicky i na Filozofické fakultě, ale je studentem Pedagogické fakulty,“ řekla Šiková.

Tomáš Jedlička, ředitel mělnické nemocnice, k úmrtí mladíka sdělil: „Je zde pravděpodobná souvislost nákazy s dalšími dvěma pacienty. Všichni tři spolu pracovali na brigádě a všichni podcenili své onemocnění, ačkoliv už došlo i k vykašlávání krve.“ „Byl k nám přivezen ve velmi vážném stavu, s těžkým zánětem plic. Umístěn byl na jednotce ARO infekčního oddělení a napojen na plicní ventilátor. Zajímavé je, že se u něj nezjistilo žádné závažné onemocnění, “ řekl Jedlička.

Výsledky pitvy, která by mohla odhalit nějakou skrytou chorobu, však ředitel nemocnice neznal. Student se stal v Česku v pořadí desátou obětí viru prasečí chřipky a vůbec první v mělnické nemocnici, v níž zemřel. Studenti, ani jeho nejbližší spolužáci se od něho nakazit nemohli, protože se v poslední době výuky nezúčastnil. „V rámci studia vykonával od 9. do 27. 11. povinnou pedagogickou praxi v Neratovicích,“ uvedla Jana Šiková.

Pedagogická praxe měla probíhat na neratovické Soukromé obchodní akademii. „Pokud vím, tak byl u nás ve škole na výuce jen jednou, šlo o jeden náslech. Ověřovali jsme si na krajské hygienické stanici, zda nejsme nějak ohroženi. Hygiena ten případ monitorovala a vyloučila naši školu z okruhu ohrožených,“ vysvětlovala Ivana Kletečková, zástupkyně ředitelky.

Ústecká univerzita zatím žádná preventivní opatření nechystá. „Ještě nejsou zapotřebí, bylo by to předčasné a nechceme vyvolávat paniku,“ konstatovala mluvčí Šiková. Univerzita neplánuje ani smuteční rozloučení s tímto svým studentem. ZPRACOVALA Kareřina Drozdová

Čtenář reportér
Něco se Vám nelíbí na komunální politice? Zažili jste něco výjimečného? Chcete upozornit na nějaký neřešený problém? Máte ideální možnost v rubrice Čtenář reportér. Své příspěvky (možno i foto) posílejte e-mailem na teplicky@denik.cz. Rubrika Čtenář reportér žije v tištěné verzi v Teplickém deníku a i na webu www.teplicky.denik.cz.