V soudní síni v pondělí 8. června seděla před senátem v patřičných rozestupech pouze skupinka novinářů, v bočních řadách státní zástupce a obhájce obžalovaného Vítězslava K. Výslechový půlkruh uprostřed místnosti zel prázdnotou, stejně jako místo pro hlavního aktéra celé kauzy. Důvod, proč se muž nedostavil, neznal ani jeho obhájce. „Mám sice k dispozici jeho omluvu, ale bohužel jsem ji zapomněl na stole v kanceláři,“ řekl. Podle soudkyně Lucie Yakut, která takovou omluvu nemohla brát v potaz, si dotyčný nejspíše ani nepřevzal soudní obsílku s předvoláním.

Nedostavil se, jednání proto muselo být odročeno. „Vzhledem k tomu, že obžalovaný není přítomen a zároveň není vykázáno doručení předvolání, není možné konat hlavní líčení v jeho nepřítomnosti,“ vysvětlila mluvčí okresního soudu Lenka Pavlasová.

Hlavní líčení začalo v devět hodin, za půl hodiny bylo hotovo. Soud bude pokračovat v polovině července. Tam by se měly dostavit i dvě předvolané svědkyně, které z neznámých důvodů rovněž na pondělní jednání nedorazily. Respektive se je nepodařilo předvést policií, protože už v předešlých termínech nereagovaly. I proto soudkyně musela líčení odročit. Jejich výslechy jsou pro soud důležité, protože se jedná o přátele muže z facebookového profilu, prostřednictvím kterého měl s rasistickým podtextem urážet děti mnoha národností. Co se stane, pokud ani napotřetí k soudu svědkyně nepřijdou, nechtěla mluvčí Pavlasová přejímat.

Muž podle obžaloby v roce 2017 na Facebooku komentoval fotografii třídy teplických prvňáčků s romskými, vietnamskými či arabskými dětmi slovy: „Ještě že jsou ze ZŠ Plynárenská, řešení se přímo nabízí.“ Kromě toho měl na sociálních sítích opakovaně zveřejňovat různé statusy s nacistickou tematikou. Obviněný se k autorství příspěvků původně přiznal, ale pouze na policii. U soudu to už při prvním líčení vloni nepotvrdil. Odmítl vypovídat, na jednání nechodil, neboť pobýval v té době v Anglii. Což soudkyně původně akceptovala a případ projednávala v jeho nepřítomnosti. Protože se přiznal ještě před zahájením trestního stíhání, nemohl k tomu senát při rozhodování o vině přihlédnout.

Soudkyně Lucie Yakut nakonec Vítězslava K. vloni zprostila obžaloby s odůvodněním, že se nepodařilo prokázat, zda to byl právě on, kdo příspěvky prostřednictvím facebookového účtu zveřejňoval. Krajský soud ale poté případ vrátil zpět na začátek. Na základě odvolání státního zástupce, kterému se osvobození od trestu nelíbilo. Striktně požadoval výslech Vítězslava K., v čemž mu nadřízený orgán teplického senátu vyhověl.

Ani v opakovaném projednávání celého případu ale obžalovaný letos v březnu nevypovídal. Případné propojení obžalovaného muže s uživatelským účtem znějícího na jméno Vita Kroupa mají soudu potvrdit obě předvolané ženy, které na sociální síti vystupují jako jeho přátelé.

V případě prokázání viny může soud Vítězslava K. potrestat za podněcování k nenávisti vůči skupině osob a také za projev sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka pobytem ve vězení od 6 měsíců do 3 let.