Modelová železnice zabírá 54 metrů čtverečních a má 121 metrů kolejí a 139 různých staveb.
Severočeský region se stal první dokončenou částí gigantického modelu České republiky, jenž by měl být hotov v roce 2014.
„Model Ústeckého kraje jsme začali budovat v září loňského roku a zhruba sedm modelářů na něm odpracovalo více než 18 tisíc hodin,“ řekl ČTK Josef Miřácký ze společnosti Království železnic.

Nechybí zde hrad Střekov, střekovská zdymadla na řece Labi, hnědouhelný důl Bílina s plně funkčním rypadlem a věrné kopie nádraží v Mostě, Děčíně a v Ústí na Labem včetně jejich zjednodušené železniční sítě. Součástí modelu je i několik přístavů na Labi, 2 000 stromků, přes 2 500 lidských figurek a dokonce i závodní autodrom v Mostě s pohyblivými automobily.

Jako ve skutečnosti

Výsledný model má podle záměru tvůrců co nejvíce odpovídat skutečnosti. Modeláři na něm detailně znázornili jednotlivé železniční stanice, jejich členění, přesný počet nástupišť i architekturu měst.

Ústecký kraj bude v květnu následovat kraj Karlovarský a Plzeňský.

Celý model České republiky o plánované rozloze 1 008 metrů čtverečních má být dokončen v prosinci 2014. Království železnic by se tak mělo stát podle autorů projektu největší modelovou železnicí ve střední a východní Evropě. Součástí akce byl i křest knihy Pavla Schreiera s názvem Příběhy z dějin našich drah - Kapitoly z historie českých železnic do roku 1918. (ČTK)

Čtenář reportér
Něco se Vám nelíbí na komunální politice? Zažili jste něco výjimečného? Chcete upozornit na nějaký neřešený problém? Máte ideální možnost v rubrice Čtenář reportér. Své příspěvky (možno i foto) posílejte e-mailem na teplicky@denik.cz. Rubrika Čtenář reportér žije v tištěné verzi v Teplickém deníku a i na webu www.teplicky.denik.cz.