Své o tom už vědí obyvatelé Proboštova a také Teplic. Právě na železničním přejezdu u Angru, dělícím tyto dvě oblasti teplického okresu, prohřešky v minulých dnech hlídali strážníci a také pracovníci SŽDC z odboru bezpečnosti a krizového řízení.

Při kontrolách přes přejezd u Angru projelo pět vlaků. V době, kdy svítila červená, ji nerespektovali čtyři lidé. Dva dostali pokutu, dalším dvěma strážníci domluvili. Závory neobjelo žádné auto.

„Kontroly probíhají po celé republice a mají preventivní charakter," uvedl Zbyněk Štědrý, manažer regionální bezpečnosti SŽDC (Správa železničních a dopravních cest).

Železniční přejezd na Angru nebyl vybraný náhodou. V této oblasti se letos stalo na kolejích hodně tragických nehod. A to zejména mladých lidí. Kontroly probíhají hlavně v důsledku zvyšování rychlosti na železničních dopravních cestách (v koridorech), čímž také hrozí zvýšené riziko nehod právě na přejezdech.

„Na Teplicko se ještě na kontroly vrátíme," podotkl Zbyněk Štědrý ze SŽDC.

Petr Zimandl, šéf vyšetřovatelů nehod z ústecké Správy železniční dopravní cesty, varuje: „Řidiči by měli na železničních přejezdech být ještě ostražitější než na křižovatkách. Při kolizi na křižovatce lze vážné následky na poslední chvíli odvrátit nebo výrazně zmírnit brzděním. Na přejezdech to ale neplatí," konstatoval.