Příjemnou teplotu mezi 8 až 10 stupni nabízí v tropických dnech prohlídková Štola Starý Martin v Krupce. Přehřátí organismu především v brzkém odpoledni, kdy jsou teploty nejvyšší, můžete předejít i v klimatizovaných nákupních centrech.

Tropické klima, které už několikátý týden sužuje Teplicko, může být nebezpečné pro zdraví. Nejohroženější skupinou žhavého léta jsou děti. Vysoké teploty jim dávají zabrat mnohem více než dospělým.

„Dětský organismus obsahuje víc vody, je proto citlivější na změny teplot a přehřátí. Za pár desítek minut se jim zahustí krev, méně se pak okysličují orgány a hrozí poškození mozku,“ vysvětlil praktický lékař Jiří Rašovský.

Ideálním únikem před horkem může být cesta pod zem. Na Teplicku tuto příležitost nabízí například Štola Starý Martin, muzeum hornictví ve skále u silnice z Krupky na Komáří vížku. Vodorovná šachta představuje jedno z nejvýznamnějších starých důlních děl krupského revíru.

„K prohlídce štoly se doporučuje pevná obuv a vhodné oblečení do jeskyní. Teplota uvnitř štoly je i v létě asi 8 až 10 °C. Prohlídka trvá přibližně 45 minut, délka trasy je kilometr tam a zpět,“ řekl starosta Krupky Zdeněk Matouš. Podobnou alternativou je také štola Lehrnschafter v Mikulově.

Příjemnější teploty než uprostřed rozpáleného města si můžete užít také v podzemí Pevnosti Terezín na Litoměřicku, vzdálenější lokalitou je pak Hřensko na Děčínsku a jeho soutěsky.

Někoho by mohla zlákat klimatizovaná místnost umělé solné jeskyně. V Teplicích funguje třeba v Proseticích. „Aktuální teplotu máme na 17 stupních,“ informovala obsluha.

Pro letošní prázdniny, kdy jsou teploty oproti předchozím letům extrémní a v červenci padly několikrát za sebou i letité teplotní rekordy, nemají Tepličané k dispozici krytý bazén. V Aquacentru totiž probíhá rekonstrukce.

„Stávající bazény předěláváme na dětský svět s atrakcemi pro rodiny s dětmi a vedle haly zároveň vyrůstá nový krytý bazén pro plavce,“ uvedl k tomu, co se se sportovním areálem v Šanově děje, jeho ředitel Michael Paraska.

Lidé by se měli podle lékařů na horké dny dopředu připravit a dbát nejen na zvýšený příjem tekutin, ale jíst také lehká jídla. Během poledne a odpoledne pak zůstávat ve stínu a omezit jindy potřebné pohybové aktivity.

Na příznaky přehřátí organismu by si měli dávat kromě dětí pozor také diabetici, pacienti užívající léky na depresi či nespavost a lidé s vysokým tlakem.

„Teplem se roztahují cévy a dochází ke snížení krevního tlaku. Pokud navíc nepřijímáme dostatek tekutin, naše krev se stává více koncentrovanou a stejně tak léky, které zejména senioři na vysoký tlak užívají. Ty tak působí o to více a vyvolávají pocit slabosti,“ vysvětlila lékařka Mária Oškerová.