Naposledy do redakce dorazil dopis s fiktivní pohlednicí od Jiřího Paroubka (NS-Lev21) z vily v Řecku. Paroubek je oblečený jen v trenýrkách jak vylézá z bazénu a zdraví Ústečany. Text je plný hrubých chyb. „Milí ústečáci, posílám mnoho pozdravů ze své vily v Řecku, je tu hezki! Přijeďte taky, jestli na to máte! Jyrka Paroubek."

O tom, kdo je autorem tohoto textu, má samotný Paroubek jasno.

„Autory budou nejspíše pan Houska a pan Fišera. Nejsou příliš silní v pravopise. A protože jim chybí vlastní program a názory, proto používají takového argumenty," prohlásil.

Podle něho je za léta v politice na podobné útoky již alespoň zvyklý. „Nikdo ale nenapíše, že na rozdíl od jiných jsem ve funkci náměstka primátora, ministra a premiéra nikdy ani nebyl podezřelý, že bych někde něco rozkradl," uvedl.

Po Ústí má Paroubek také několik polepených billboardů. Jeden je u zimního stadionu s dodaným nápisem: „Kradu rád, jako Ráth."

Paroubek na to reagoval slovy: „Ukazuje se, že národní socialisté jsou pro své politické soupeře skutečnou hrozbou."

Vtípky se nevyhnuly ani ústecké hejtmance Janě Vaňhové (ČSSD) .

Někdo v reakci na zatýkání lidí kolem regionálního operačního programu, včetně dnes již bývalého náměstka hejtmanky Pavla Koudy, který je kvůli podezřením s manipulací s evropskými dotacemi ve vazbě, upravil jeden z volebních billboardů ČSSD. Na něm je slogan: „Plníme cely předběžného zadržení".

Hejtmance se kampaň nelíbí

Vaňhová včera Ústeckému deníku řekla, že podobná kampaň se jí příliš nelíbí. „Metody, kdy se urážejí političtí soupeři, lže se lidem a manipuluje se s fakty, volí především ti, kteří nedokážou nabídnout reálná a smysluplná řešení pro občany. Osobně bych se k tomu nesnížila," uvedla hejtmanka Jana Vaňhová.

Lídr ODS Vladislav Raška Deníku řekl, že zatím nemá s podobnými útoky na svoji osobu zkušenost. „S tím, že by někdo něco podobného na mne udělal, jsem se ještě nesetkal. Ani já to nedělám," řekl.

Podle něho se ale s útoky setkává hlavně při kontaktní kampani, kdy ho slovně napadají lidé, kteří ODS z něčeho viní. „Na to musí být politik zvyklý," uvedl.

Podobné zkušenosti má i lídr TOP 09 a starostů Karola Haasová. „Několikrát mě verbálně napadli. Je mi to nepříjemné, nejsem profesionální politik. Je velmi obtížné si na to zvyknout," přiznala.

Politolog Bohumil Doležal Deníku řekl, že negativní kampaň není nic nového. Strany se prý v minulosti dohodly, že ji využívat nebudou, ale příliš to nedodržují.

Lidé vědí své a nepotřebují, aby jim to někdo dával na billboardy," řekl. Mnozí politici jsou nyní před volbami i pod drobnohledem veřejnosti. Redakce například dostala fotografie údajně služebního automobilu náměstka hejtmanky Arna Fišery (ČSSD), jak parkuje u krajského úřadu v místech, kde to není povolené.

„Smysl pro odpovědnost tohoto hory doly slibujícího sociálně demokratického kandidáta do krajských voleb je, jak ukazují přiložené fotografie z tohoto týdne, nulová. Možná si, stejně jako jeho ještě nedávno stranický přítel, vazebně stíhaný Kouda, myslí, že pod svícnem je tma," uvedl František Štván.(vl)