Pět hudebních scén a stovky účinkujících o posledním květnovém víkendu nabídne slavnostní zahájení 865. lázeňské sezony v Teplicích. Centrum města se na dva dny promění v nekonečné korzo, kam přijedou za zábavou desítky tisíc lidí. „Korzování mezi scénami je jeden ze základních motivů oslav,“ říká ředitel DK Teplice Přemysl Šoba. Už přes deset let se právě jím vedená organizace snaží pro lidi sestavovat pestrý hudební program a zajistit další zázemí spojené s konáním slavností.

Jak se změnila doba od časů dřívějších, když jste začínali?

Změnilo se to především profesionalizací celého zázemí a programem. Zatímco před 15 lety jsem začínali tak, že se hrálo jen na schodech a nebo třeba pouze na trávě, tak dnes je to v mnoho větším měřítku. Máme několik velkých pódií, technické zajištění je nesrovnatelně dokonalejší. Vzrostl počet toalet.

Což ale také stojí více peněz, že?

Ano, všechno se zdražilo. Dlouho jsme měli limit pro honorář na jednu kapelu 100 tisíc korun. Což v dnešní době by nám sem za takovou sumu nikdo z těch známějších nepřijel. Ale nejde jen o peníze za vystoupení. Stoupají nároky na další zajištění vystoupení. Některé skupiny mají velké nároky na zajištění občerstvení a dalších věcí v zázemí. Požadují speciální alkoholické nápoje a také lahůdky, které chtějí mít k dispozici. Nám se zatím daří to hodně eliminovat a ne všechno jim dávat. Jednak to je finančně a technicky náročné, ale také z hygienického hlediska v některých případech prakticky nemožné.

Scénář lázeňské se ustálil na pěti pódiích, která jsou žánrově oddělena. Nechtělo by to nějakou změnu?

Trochu to poupravím. Ano je pět scén, ale snažíme se oddělit charakterově, nikoli žánrově. Ty se naopak na jednotlivých scénách prolínají, což zajišťuje nové a nové návštěvníky. Každá scéna má svého dramaturga, který v rámci rozpočtu připraví program. Domluví dostupnost kapel, aby to na sebe navazovalo. A zároveň se musejí vzájemně domlouvat, aby to nekolidovalo na ostatních pódiích. Pět scén, pět produkčních. K tomu je potřeba lidi na zajištění rozmístění stánkařů a dalších věcí spojených s oslavami. Tým, který na zajištění Lázeňské máme jako pořádající Dům kultury k dispozici a nosí na sobě trička s logem DK Teplice, čítá okolo 80 lidí. K tomu se pak přidávají stovky dalších, včetně ochranek, zvukařů, osvětlovačů, policie a hasičů. Další stovky jsou v rámci dění v práci, třeba stánkaři.

Chcete si přečíst víc? Celý rozhovor najdete v Týdeníku Směr, který si ještě stále můžete koupit na stáncích. Další čerstvé číslo s novými tématy vyjde zase v úterý.