Informovala mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Martina Vápeníková. Silnice byla pro kamiony uzavřena od začátku srpna, zákazy vjezdu ale část řidičů zcela ignorovala.

Kamiony se na silnici vrátili v tichosti. Přenosné dopravní značky na křižovatkách u Teplic a Lovosic nejdřív jen někdo položil na zem a i řidiči kamionů před nimi viditelně váhali. Stěhováním či porážením značek si totiž v předchozím měsíci jejich kolegové obstarávali alibi pro policejní hlídky, které úsek kontrolovaly. Tentokrát ovšem bylo položení značek oficiální. "Na začátku týdne jsme obdrželi stanovisko ŘSD o ukončení uzavírky, současně skončily i naše kontroly," řekl mluvčí teplické policie Daniel Vítek.

Že zákaz porušovaly desítky kamionů denně a policie je ani nestíhala pokutovat, to prý důvodem pro ukončení uzavírky nebylo. "Čekalo se na stanovisko statika, který dospěl k názoru, že stav svahu umožňuje vpustit kamiony," řekla Vápeníková. Současně se připravuje sanace svahu, která by měla začít v říjnu. Až do té doby bude dopravu na frekventované silnici brzdit semafor, který řídí kyvadlový provoz jedním pruhem.

Silnice I/8 je stále součástí mezinárodního tahu E55 a prakticky supluje nedostavěný úsek dálnice D8 přes České středohoří. Podle pět let starého údaje ŘSD po ní jezdilo kolem 12.000 aut denně. Pro kamiony byla uzavřena, alespoň oficiálně, rovný měsíc. Zákaz vjezdu nákladních vozidel platil od 7. srpna, kdy se pod silnicí v centru Bořislavi sesunul podemletý svah. (čtk)