Řeč je o bývalém kině v Tovární ulici v Dubí, které projede velkou rekonstrukcí. „Jsem rád, že se věci daly do pohybu a věřím, že za rok se na tomto místě sejdeme u slavnostního otevření zrekonstruovaných prostor," řekl včera při předání klíčků od objektu stavebním firmám Petr Pípal, starosta Dubí.

Po opravě by v budově bývalého kina kromě muzea mělo být i infocentrum, vzorkovna výrobků a zázemí pro turisty.

Celý projekt nazvaný podle tradiční výzdoby výrobků Dům porcelánu s modrou krví bude součástí mezinárodní „Porcelánové cesty" a vedení města si od něj slibuje, že zvýší atraktivitu Dubí a přiláká sem turisty. Město na několika milionovou opravu získalo dotaci.

Budova bývalého kina v Dubí byla pravděpodobně postavena v roce 1925.

Velkým dnem pro kino bylo datum 13. říjen 1986. To skončila tři roky trvající rekonstrukce a kino se znovu otevřelo. Premiéru v něm tehdy měl umělecký film o Karlu Gottovi režisérů Jiřího Janouška a Aloise Fišárka. Zlomový, tak jako asi pro většinu kin v zemi, byl rok 1989. To se totiž diváci větší měrou než dříve začali místo na kino orientovat na televizi a kina osiřela.

„Otázka další existence kina v Dubí byla vyřešena restitučním nárokem bývalých majitelů a kino jim bylo v březnu 1992 vráceno. Tehdy nebyla nalezena dohoda k dalšímu provozování kina. Budovu po dlouhých letech od nich koupila akciová společnost Český porcelán. Ta v úzké spolupráci s Městem Dubí připravila její současnou rekonstrukci. Po ní bude objekt sloužit nejen občanům města, ale i jeho návštěvníkům," dodal místostarosta Dubí Jiří Šiller.(kos)