V Teplicích začíná jedna z největších letošních stavebních akcí, která bude mít dopad na dopravu. Křižovatka ulic Lounská - Bílinská - Americká se během léta přemění na kruhový objezd. Úpravy provozu, které budou celou stavbu v lázeňském městě provázet, čekejte v místě už nyní.

S novým režimem okružní křižovatky, obecně označované jako Bílinská, se budou muset vypořádat také trolejbusy, kvůli kterým pracovníci přeloží stávající trolejové vedení. Práce poběží za částečného provozu, hotovo má být na podzim. Vše zaplatí město.

Podle vedoucí odboru dopravy teplického magistrátu Ivany Müllerové se nově otevře sjezd z průtahu města, ze silnice I/8, ve směru od Cínovce. „V daném směru komunikace vznikne nové odbočovací rameno, které navede řidiče do okružní křižovatky,“ uvádí Müllerová. Stávající nájezd na výpadovku z Teplic na Prahu či Bílinu zůstane zachovaný.

Řidiče tak v této části města čeká na další měsíce dopravní omezení. A to paralelně s uzavírkou nedaleké ulice Libušina. V rámci přestavby křižovatky Bílinská zmizí i stávající parkoviště pro tři desítky aut. Náhradou mají být podle Müllerové do budoucna nově vybudované parkovací plochy směrem k Duchcovské ulici.

Přestavba tohoto dopravního uzlu v Teplicích, který leží v sousedství frekventované silnice I/8, má ulehčit dopravě a průjezd celou křižovatkou výrazně zpřehlednit. „Za hustého provozu to tu je nepřehledné, kdo kam vlastně jede,“ líčí teplický řidič Pavel.

Naopak za zbytečné považuje chystané úpravy provozu Monika, která tudy jezdí autem denně do práce. „Nikdy nemám problém bez problémů projet. Vyhozené peníze,“ uvádí.

Podle mluvčího policie Daniela Vítka se tu v minulosti stalo několik nehod, které si vyžádaly asistenci záchranky. „Byly tu i čelní nárazy, které jsou hodně nebezpečné,“ tvrdí mluvčí.

V rozpočtu města je na novou okružní křižovatku a přilehlé úpravy plánováno 25 milionů korun. A to včetně přeložení trolejového vedení i sloupů, na kterých je upevněno. Což stavbu sice prodraží, ale v důsledku je to v kladném smyslu.

Petr Havlík z vedení společnosti Arriva City Teplice, která v lázeňském městě zajišťuje městskou hromadnou dopravu, označuje kruhové objezdy za přínos. „Pokud jsou dostatečně velké, aby byly průjezdné pro naše autobusy a trolejbusy, tak výrazně zrychlují dopravu v daném místě,“ míní Havlík.

Motoristé musejí po dobu léta počítat s omezením provozu. Odbor dopravy nechá vše včas vyznačit. Počítejte s částečnou uzavírkou ulice Lounská (dolní část) a Bílinská, a to ve směru od křižovatky s ulicí Duchcovská. Bude úplná uzavírka ulic Lounská (horní část) a Americká, ve směru od ulice Litoměřická. Objízdná trasa povede ulicemi Mostecká, Litoměřická, přes koleje a posléze Jugoslávská a Novoveská.

Zdenka Pokošová z odboru dopravy poukazuje také na to, že po dobu uzavírky bude zcela uzavřen výjezd na silnici I/8. Zároveň upozorňuje, že pro odlehčení dopravy při zahájení 864. lázeňské sezóny ve dnech 25. - 27. května ho mimořádně na tyto dny otevřou. Objízdná trasa povede ulicemi Bílinská, Bystřanská, Pražská a dále na silnici I/8.