Skrze elektronický svět tak čile nakupujeme, udržujeme kontakty s přáteli i lidmi různých etnických skupin a národností, komunikujeme se státními institucemi a orgány veřejné správy či samosprávy.

Právě nejrůznější správní jednotky a celky s oblibou využívají této jedinečné možnosti, jak poukázat na svou existenci, každodenní činnost a všemožné místní zajímavosti kulturního či historického rázu, které k návštěvě dané lokality přilákají zvídavé turisty doslova ze všech částí světa.

Z toho důvodu jsme se rozhodli navštívit webové stránky několika měst a obcí v přilehlém okolí, abychom zjistili, co mohou svým občanům a návštěvníkům nabídnout za servis a zda případně věnují údržbě těchto stránek náležitou pozornost.

Například oficiální stránky města Osek již na první pohled upoutají svou přehlednou organizací i grafickým designem. Případný návštěvník webu by proto neměl mít problém s nalezením informací o historii, zajímavostech a památkách města.

Občanům je pak určena poměrně obsáhlá úřední deska, kde nechybí zápisy ze schůzí, dokumenty a nejrůznější vyhlášky. Novinky z oblasti kultury jsou zde zveřejňovány s dostatečným předstihem. Převažující zelená barva pak působí na lidský zrak nenásilně a mnoho prozradí i o umístění města v blízkosti krušnohorských lesů. Příjemně překvapí i umístění předpovědi počasí na nejbližší dny.

Pečlivě udržované a na informace bohaté stránky má rovněž i město Krupka. Na oficiálním webu se dozvíme takřka o všech novinkách či případných omezeních, která by mohla návštěvníkům zkomplikovat návštěvu města. Nechybí zde ani kontakty a odkazy na kulturní zařízení, historické památky i ubytovací zařízení. Ani zde úřední desku nezanedbávají – web je totiž pravidelně aktualizován.

Obec Mikulov je v zimním období vyhledávaným lyžařským střediskem pro obyvatele z blízkého okolí a sousedního Německa. V létě pak turisty láká množství cyklostezek, jimiž jsou okolní lesy a louky protkány.

Zajímavé webové stránky ve stručnosti přiblíží hornickou minulost obce a přilehlé oblasti. Překvapí i množství fotografií, které jsou umístěny v sekci Galerie a poukazují na bohatý kulturní a společenský život v okolí. I zde je kladen důraz na aktualizace a přehlednost stránek.

Všechna zmíněná města či obce přistupují k vlastní prezentaci na internetu skutečně pilně a s vážností, jejich oficiální stránky proto představují pro občany a návštěvníky cenný a snadno dostupný zdroj informací.

Do naší sondy jsme zahrnuli jen námátkově vybrané tři obce v teplickém okrese. K webové prezentaci obcí našeho okresu se ještě vrátíme po prázdninách, kdy by měly být všechny stránky aktualizovány.

Zpracoval Martin Šimek