Do projektu Příběhy našich sousedů se zapojilo celkem 42 žáků z devíti základních škol Ústecka a Teplicka. Pod vedením svých učitelů zaznamenali pamětnická vyprávění žáci ze ZŠ Bílá cesta, ZŠ Na Stínadlech, ZŠ Novosedlice, ZŠ Proboštov, ZŠ Chlumec, Fakultní ZŠ Čs. Mládeže, ZŠ Mírová, ZŠ Rabasova a ZŠ Neštěmická.

V průběhu sedmi měsíců žáci zaznamenávali a zpracovávali velmi zajímavé životní osudy osmi pamětníků a jedné pamětnice. Mezi těmito pamětníky je podle regionální koordinátorky Nikoly Fialové Seifrtové velice pozoruhodný mix osobností. „Děti zpovídaly například pana Jana Záhoříka, který se jako dítě přestěhoval s rodiči z Prahy do pohraničí, do obce Tuchomyšl,“ uvedla Fialová Seifrtová.

Obec byla ovšem v 70. letech zničena kvůli těžbě uhlí a všichni obyvatelé byli donuceni se vystěhovat.

Ve středu 4. května odvysílá Česká televize (ČT2 ve 21:55) premiéru dokumentu Technické památky českých zemích, kde se průvodce herec Tomáš Hanák podívá do Ústeckého kraje. Tvůrci navštívili například Ústí nad Labem, Zubrnice, Krupku nebo Ledvice.
Herec Hanák byl nadšený technickými památkami Ústí. Natáčel i parní vodárnu

Žáci sledovali také příběhy spoluzakladatele československých filmových klubů Jana Jíry nebo Milana „Freda“ Pištěka, hudebníka z prostředí undergroundu, který působil v několika kapelách v Ústí a v Teplicích.

Dalším umělcem, který se podělil o své zážitky z dob normalizace je Pavel Horák a operní pěvec s židovsko-ukrajinskými kořeny Serguei Nikitin.

„Nejstarším pamětníkem s velmi vitální povahou byl Hanuš Adamec. Žákům přiblížil, jaké to bylo vyrůstat v německém Ústí nad Labem, kde se cítil byl Němcem i Čechem zároveň,“ dodala jedna z organizátorek akce Petra Honová.

Nosorožík atlas a Miloš Trýzna
Brouk velký jak ruka? V Ústí žádný problém, prohlédnout si ho může každý

V rámci slavnostního podvečera odborná porota ve složení Martin Krsek, Veronika Kindlová a Martin Rak posoudili zpracovaná dokumentární díla žáků i jejich prezentace před publikem a vybrala tři vítězné projekty.

Na 1. místě se umístila ZŠ Rabasova se svým komiksem o Volyňské Češce Nině Burlákové. S rozdílem pouhého jednoho bodu se na 2. místě umístil tým ze ZŠ Bílá cesta, který velmi originálně prezentoval život Roberta Appela. 3. místo získala ZŠ Novosedlice se svou videoreportáží dědečka jedné z členek týmu, pana Jaroslava Jochece. 

Michaela Křivková