Od začátku roku už exekutoři takto v republice zabavili 45 řidičáků. Ale daleko více to působí v tom, že další tatínkové si raději hned domluvili splátkový kalendář nebo vše uhradili zpětně ze strachu, že nebudou moci řídit vozidlo.

Na Teplicku policisté od začátku roku řešili už šedesátku případů, že někdo neplatí alimenty. Za minulý rok bylo evidováno v okrese Teplice celkem 272 skutků zanedbání povinné výživy," doplňuje Daniel Vítek z teplické policie. Politici, kteří nový aparát na neplatiče alimetnů vymysleli, očekávají zvrat. A už se to projevuje. Otcové začínají platit i zdánlivě nedobytné dluhy.

Pochvalují si také na soudech. „Už sedmkrát jsem zákaz řízení přidal k trestním příkazům a všechny skončily zaplacením výživného. Přestože na návrh všichni nadávali, tak funguje," komentoval v článku v MF Dnes situaci teplický soudce Miroslav Čapek.

Po muže obecně je zákaz řízení považován za dosti tvrdý trest. Nové nařízení má ale skulinku. Pokud si dotyčný z práce přinese potvrzení, že řidičák potřebuje k výkonu své práce, pak nelze za neplacení výživného řidičák odebrat.

Průměrný dluh odsouzených na výživném dosahuje desítek tisíc korun.

Zabavování řidičáků si prosadil exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil a má prý zatím jen kladné ohlasy.

„Je to dobrý nápad. Myslím si, že to je pěkný bubák na některé tatínky. Nejdříve si pořídí dítě, a pak nechtějí platit. Takto je to donutí. Možná by to šlo uplatnit i na další dluhy," řekla Deníku Marie Krápová.

Novinka není metrem na každého dlužníka. U některých, kteří neplatí, není prakticky ani co sebrat. Nemají peníze ani řidičský průkaz a nebo ho vůbec nepotřebují.