V pondělí 13. srpna odstartoval například druhý příměstský tábor pořádaný Domem dětí a mládeže v Duchcově nazvaný Putování se sluníčkem. Zahájen byl prohlídkou duchcovského zámku a pokračoval koupáním na Kyselce v Bílině. Ve středu děti poznávaly krásy města Litoměřice a ve čtvrtek zkoumaly svět květin v botanické zahradě. Každý výlet je spojen s koupáním v blízkém rybníku či bazénu. Děti se ale nemusí bát, že by jim déšť překazil plány. „Vždycky máme jednu verzi programu na ven a druhou dovnitř, pro případ, že by pršelo,“ vysvětluje Anna Trachtová z DDM v Duchcově.
Jednou proto děti musely místo do Zoo v Ústí do plavecké haly v Mostě. Aktuální tábor navštěvuje 12 dětí. „Minulý běh to bylo lepší, to sem dětí chodilo 20, což je vlastně naše přibližná kapacita,“ řekla včera Trachtová. Za celý tábor dohromady rodiče zaplatily jen 750 Kč a dokonce mohli dětem zaplatit jen některé dny.
V termínu 20. - 24. bude zase pro děti k dispozici příměstská rekreace Týden plný výletů, kterou pořádá DDM Teplice. Děti mimo jiné navštíví Komáří Vížku, Štolu Starý Martin, Zubrnice nebo Zoopark v Chomutově či Planetárium Teplice. Každý den si tu platíte zvlášť a dohromady za tábor dáte 500 Kč. Připraven je samozřejmě i deštivý program, který je stejně bohatý. Rekreace je pro děti od osmi let, plavce a turisty.
Děti je ale dnes bohužel těžší a těžší donutit do tábora chodit. Chlapci jsou většinou na počítači stejně závislí jako na televizi a děvčatům se zase nechce na dlouhé tůry. Dnešní děti mají prostě jiné zájmy. Když už ven, tak se někde poflakovat s partou po ulici a nic nedělat.
A hned jak se vrátí, stejně je počítač první, čeho se dotknou. A to bohužel nemluvíme jen o starších dětech. Kouzlu internetu už podlehly i děti mladší deseti let. A o prázdninách je to tím horší, že děti nejsou nuceny se učit.
„U nás doma je normální, že děti vidím až na večeři, protože jinak jsou zalezlí u sebe a hrají hry na počítači,“ slýcháme od většiny maminek, které mají mladé děti. Dnešní střední generace si sice nemohla „zachatovat“, ale za to si užila mnohem víc opravdové zábavy.