Co děláte v době karantény pro své občany?
16.3. a 18.3. jsem svolal Krizový štáb obce s rozšířenou působností Teplice a projednal s členy všechny dosavadní opatření státu, kraje a města a také další opatření, která budou následovat a následovala. Město navázalo spolupráci se spolkem SPOLU proti samotě, z.s., který ve spolupráci s městem (finanční a koordinační podpora) zajišťuje prostřednictvím dobrovolníků služby seniorům (nákupy potravin, léků a drogerie, venčení psů apod.) pod názvem SPOLU proti koronaviru. V současnosti připravujeme zřízení krizové linky hrazené městem, která bude sloužit nejen pro výše uvedený účel, ale i pro novou službu seniorům a lidem v nouzi pod názvem SPOLU telefonujeme. Informační kampaň byla zajištěna prostřednictvím distribuce letáků do schránek dobrovolníky z JUNÁKu, Květiny, z,s. a některých zastupitelů. Dále byli osloveni předsedové bytových družstev, aby po své linii a prostřednictvím delegátů informovali nájemníky ve svých domech. Informace o pomoci je také prezentována na ČT 24. Do všech domů pro seniory, které jsou ve vlastnictví města, byly rozneseny letáky a roušky našim seniorům (zajistila Květina z.s.). Prostřednictvím nízkoprahového centra v Řetenicích a prostřednictvím Městské policie jsou distribuovány ochranné prostředky (roušky) lidem bez domova. Oslovil jsem supermarkety a prodejny drogerií v Teplicích, zda potřebují roušky a na základě jejich požadavků jsem společně s panem náměstkem roušky rozvezl do konkrétních obchodů. Zřídili jsme výdejní místo v Krupské ulici, kde přijímáme látky pro šití roušek a hotové šité roušek + vydáváme roušky skupinám a občanům . Zajišťujeme výdejní místo pro ORP Teplice (25 obcí) a koordinujeme redistribuci ochranných prostředků, které přivezeme z výdejního místa ÚK (SÚS Dubí) - rozdělíme, distribuujeme starostům. Vyčlenili jsme 2 MŠ a 1 ZŠ pro děti rodičů určených profesí (policisté, hasiči, zdravotníci, sociální služby. Magistrát města Teplice je stále v provozu, i když v omezeném čase pro veřejnost (úřední hodiny po a st od 8 do 11). Mimo to každý odbor vyřizuje záležitosti občanů na jednom telefonu (kontakty na odbory zveřejněny na webu). Zaměstnanci úřadu jsou vybavení rouškami a dezinfekcí, instalovali jsme přepážky z plexiskla a byl nastaven režim střídání zaměstnanců, aby nebyl ohrožen chod úřadu. Zvýšili jsme dezinfekci prostor úřadu pro veřejnost a jednou za týden prostory dezinfikujeme ozónem. Upravili jsme podmínky používání MHD (roušky, bezplatné odbavení) a omezili provoz na letní režim. Některé naše organizace šijí roušky (aquacentrum, dům kultury, mateřské školy).

 Komu byste chtěl naším prostřednictvím poděkovat?
Je opravdu velké množství lidí, kterým je třeba denně děkovat za jejich činnost, kterou vykonávat musí nebo nemusí, ale chtějí.
Ti, co musí jsou lékaři, zdravotní sestry, lékárníci, hygienici, prodavačky, záchranáři, řidiči Arrivy, zaměstnanci Marius Pedersen, hasiči, policisté, strážníci, učitelé a učitelky škol, zaměstnanci úřadů, moji kolegové z radnice (Jirka, Radka, Marek a mnoho dalších), starostové a starostky okolních obcí a mnoho mnoho dalších, kteří denně pracují pro všechny ostatní a zachovávají tak běžný provoz.
Je třeba také poděkovat těm, kteří nemusí, ale chtějí pomáhat ostatním. Již jsemzmínil spolek SPOLU PROTI SAMOTĚ, ale jsou zde další, kteří pomáhají: např. Vietnamská komunita, Junák, Květina, Český červený kříž a další. No a pak je tu početná skupina jednotlivců a firem, které pomáhají ostatním jednotlivě i organizovaně, šijí roušky, vyrábějí štíty, podporují své oblíbené hospůdky a kavárny, podporují ostatní a přináší jim radost do jejich domovů prostřednictvím internetu jako např. TV KNAK, kino Květen, Botanická zahrada Teplice atd. atd. …Asi vždycky na někoho zapomenu nebo někoho nezmíním..... ale..... Zkrátka děkuji vám všem, kteří se dokáží o sebe postarat, postarat se o své blízké a taky o ty, kteří to nedokáží nebo nemohou.
Všem vám patří VELKÝ DÍK. 

 Co pro vás dělá kraj, případně naše vláda? Jak hodnotíte jejich aktivity?
Kraj s námi koordinuje redistribuci ochranných prostředků pro obce v rámci ORP prostřednictvím našeho a krajského distribučního centra. Proběhly dvě zasedání krizového štábu ÚK prostřednictvím videokonference a jedno jednání s 1. náměstkem hejtmana Martinem Klikou. Stát nařizuje opatření, která musíme aplikovat a řídit se jimi jako každý jiný. Konkrétní pomoc ze strany státu vůči městu v podstatě není. Starostové a zastupitelé jednotlivých obcí jsou ti, kteří se starají, zařizují, dělají vše co je v jejich silách pro své občany. Hodnocení bych nechal až na období po krizi.

Text vznikl 7. dubna.