Stavbaři Severočeské konstruktivy postavili Prior v rámci Oblastního plánu rozvoje Severočeského kraje. Pásku u vstupu do nového obchodního domu tehdejší pohlaváři slavnostně přestřihli na konci října 1984. Stavba trvala několik let a probíhala paralelně s výstavbou sousední budovy telekomunikací na náměstí.

Červená a později spíše oranžovohnědá stavba nabízela Tepličanům na tehdejší dobu různorodou nabídku zboží. „Vzpomínám na něj, chodil jsem tam jako dítě s rodiči, později už i jako dospělý. Ty prostory měly svoji zvláštní atmosféru. Třeba hračkářství nebo elektro. Když to porovnám s dneškem, tak ty nabídky byly mizerné. Ale ve své době to stačilo a nikdo nenadával,“ vzpomíná Rudolf Hakš.

Prior nahradil v centru města zástavbu domů, která v tomto prostoru dříve stála. Náměstí se několikrát měnilo. Stovky let bylo centrem Teplic jako Tržní náměstí. Pak přišlo 20. století a s ním názvy Adolf Hitler Platz, náměstí Maršála Stalina, Marxovo náměstí a dnešní náměstí Svobody.

Stejně překotně jako pojmenování se vyvíjela i architektonická tvář náměstí. Místo historických domů na západní straně se v 80. letech rozprostřela obrovská nevzhledná budova pošty a telekomunikací, jižní stranu zabral „komunistický“ Prior s přilehlou samoobsluhou Merkur.

Byly i módní přehlídky

Výstavba stála 43 milionů korun. Na 3657 čtverečních metrech prodejní plochy našli zákazníci kromě etážové samoobsluhy, která umožňovala výběr úplného sortimentu průmyslového zboží, pánskou, dámskou a dětskou konfekci, veškeré druhy obuvi a široký sortiment prádla, kožešin, bílého a bytového textilu. K novinkám tehdejší doby patřily v obchodním centru módní přehlídky.

Prior vyrostl začátkem 80. let. V předešlé dekádě mu tam na náměstí socialističtí architekti udělali místo zbouráním kompletního bloku staré zástavby, takzvaného "teplického špalíčku".

Koneckonců bagry se na teplickém náměstí Svobody proháněly od té doby několikrát. Od 60. do 80. let tu zbořily téměř všechny historické domy. Klasické činžáky s malými obchody nahradil „okachlíkovaný“ Prior. Vedle pak plechová budova telekomunikací a nikdy nedokončená ubytovna. Bagry tu řádily i v nové době. Právě aby smetly k zemi symbol komunistického centralizovaného nakupování. Místo Prioru vyrostla v roce 2014 Galerie, vedle místo ubytovny Fontána. Jako další teď půjde k zemi bývalý Telecom, aby na jeho místě vyrostl moderní hotel.