Tak začal příběh, který mohli sledovat návštěvníci, kteří se v sobotu zúčastnili tradičních zářijových lázeňských slavností, spojených s kostýmovanými prohlídkami lázní. Letošní slavnosti byly věnovány slavným hudebníkům a průvodcem, který diváky uvedl do děje, byl teplický starosta Joseph Maria Wolfram v podání Petra Stolaře. Právě tento starosta se svého času nejvíce zasadil o vznik profesionálního hudebního tělesa v Teplicích. Návštěvníci přitom měli možnost slyšet díla slavných lázeňských hostů jako byli např. Beethoven, Chopin, Liszt nebo Schumann v podání mladých sólistů Konzervatoře v Teplicích.

Voda jen ke koupeli

Richard Wagner, vyhlížející z balkonu lázeňského domu posla s pozváním na zámek, našim šumařům příliš neporadil s tím, jak se rychle stát hudebníkem. Měl jiné starosti. Termální voda v koupeli, které se omylem napil, mu zrychlila krok a zaměstnala zdejší pradlenky. A to se o něm navíc po Teplicích šířili klepy, že je prý potomkem někoho z místních …

Ani Beethoven radu, jak bez talentu a pilného cvičení okouzlit lázeňské hosty neměl. „Na mě inspirace v Teplicích promlouvá na každém kroku, to není jako ve Vídni," ujistil je.

Mirek s Vencou se pokusili zahrát svoji skladbu, ale starosta Wolfram, kterému jejich produkce rvala uši, prosil přítomné, aby jim raději zaplatili, ať zmlknou.

„Musíme se jít podívat ke koupelím, pozorovat hudebníky v jejich přirozeném prostředí," usoudili. Liszt, pospíchající na „procedury", upustil list s jejich seznamem. Začínal Johanka, Adélka…

Políbeni múzou

Oběma šumařům zbývala poslední šance najít u pramene múzu a získat její polibek. Podařilo se, múza od nich ale chtěla na oplátku něco složit. Nešlo jí ale o milostnou sonátu, jak doufali, romantických duší měla kolem dost. A tak hoši složili jeden valník sena, druhý metrák uhlí a zaslouženě políbeni múzou chtěli začít koncertovat. Chopin, spěchající na zámek jim ale sebral všechny iluze. Hrát pro zdejší panstvo je otázkou cti a žádní šumaři nemají šanci.

Vše nakonec vyřešil starosta Teplic Wolfram. Rozhodl se založit ve městě profesionální těleso, aby zabránil podobným neumětelům v obtěžování lázeňských hostí. Mirek s Vencou od něho dostali přihlášku do masérského kurzu a povolení při masírování hostů zpívat. A všichni společně si pak připili na Teplice lázně hudebníků.