Masarykova nemocnice, která je největší nemocnicí v kraji, nabízí na svých stránkách celou jednu stranu nadstandardních služeb. Hlavně u operací oka, sáder a různé vakcíny. „O produkty ekonomicky náročnější zdravotní péče zatím pacienti neprojevují zájem,“ tvrdí ale mluvčí Krajské zdravotní Jiří Vondra.

Ústecká poliklinika nabízí v rámci nadstandardní péče, za kterou si mohou pacienti připlatit, na chirurgii odlehčené sádry a ve stomatologické ordinaci bílé plomby a protetické práce. „V podstatě tak pokračujeme v tom, na co už jsou pacienti zvyklí. Aktivní zájem projevují lidé zejména o odlehčené sádry na předloktí, kotníky, prsty a na celé nohy nebo ruce. Od začátku ledna jsme zaznamenali cca 10 žádostí,“ uvedla mluvčí polikliniky Helena Jankovská. U odlehčených sáder jdou podle ní počty výkonů do desítek měsíčně, záleží hlavně na aktuální úrazovosti.

Kdo chce nadstandardní služby, musí si je objednat. Podle Vondry lékaři pacientovi nejdříve nabídnou zákrok, který celý hradí zdravotní pojišťovna. Pak ho informují o možnosti dražší péče. „Pacient pak doplatí jen rozdíl mezi konečnou cenou a částkou, určenou zdravotními pojišťovnami pro daný výkon.“ uvedl.

Ústečané zájem o připlácení příliš nemají. „Nemohla bych si nějaký drahý zákrok dovolit. Už tak se platí za hospitalizaci a mám k dispozici jen můj důchod,“ uvedla Marie Suchánková.

O něco přístupnější jsou mladší lidé. Například Lukáš Fidler by uvažoval o odlehčené sádře. „Pokud by nebyla drahá a lépe se v ní chodilo, proč ne,“ prohlásil.

Kromě nadstandardní péče si v ústecké nemocnici již řadu let mohou pacienti objednat i nadstandardní pokoje. Jsou na nich sami. Pokoje jsou vybavené vlastní koupelnou, mají televizi a lednici. Ceny se podle oddělení pohybují od 400 do 1000 korun.