„Jsem velmi rád, že letošní ohňostroj se i přes velmi nepříznivé počasí dle ohlasů divákům opět líbil. Příprava mám-li se přiznat byla velmi náročná právě z hlediska povětrnostních podmínek,“ říká Jaroslav Novotný z českolipské firmy, která pestrobarevné divadlo na nebi nad lázněmi připravila.
„Víme, že existují i takové podniky, které ve svých nabídkách uvádějí, že v případě nepříznivých podmínek „se akce odkládá“. To je myslím právě v podmínkách „Lázeňských sezon“ naprosto vyloučené. Pro nás to i profesionálně nepřipadá v úvahu. Půlroční příprava byla na místě ohňostroje započata už v časných ranních hodinách v sobotu,“ říká profesionální ohňostrůjce.

To znamená, že dokážete udělat ohňostroj i za deště?

Máme zpracovaný svůj systém přípravy, kterým jsme schopni i v deštivém počasí ohňostroj realizovat. I když to samozřejmě pro diváky na sledování „není ono“.

Letos Teplice poprvé zažily ohňostroj, který doprovázeli hudebníci…

Ano, bylo to zajímavé. Po hudební stránce tento ojedinělý způsob dohodnul a zajistil ředitel DK Teplice p. Šoba. Výsledný efekt byl dobrý.

Do které kategorie lze tento ohňostroj zařadit, co se týče použitého materiálu?

Ohňostroj byl realizován v nejvyšší kategorii s povolením použití výbušnin pro ohňostrojné práce OBÚ Most.
Rád bych také upřesnil i počáteční pauzu po odpálení úvodního signálu 20sec. která byla úmyslná vzhledem k hudebnímu doprovodu a „nástupu hudby“. Někteří se totiž mohli domnívat, že se nám „něco nepovedlo“.

Jaké jsou ohlasy?

Máme zprávy, že závěrečné finále bylo viditelné i z okolí ze vzdálenosi cca 10km. Diváci ocenili předvedenou barevnou show na nebi potleskem.

Kdy jste se začal profesionálně zabývat pyrotechnickými efekty?

Původem jsem chemik. Pracoval jsem před lety nějaký čas ve filmových ateliérech, kde bylo potřeba každou chvilku nějakých malých pyrotechnických efektů. V době, kdy jsem na Barrandově pracoval, tak se tam o to staral střelmistr z nedalekého lomu. Měl ale velká měřítka, na která byl zvyklý z práce v lomu. Herci po jeho efektech chvilku neslyšeli a tak…

A vy jste byl, jak se říká, zrovna u toho.

Takže mě požádali, jestli bych takovéto, řekl bych fajnovější, menší efekty především v interiérech nedělal já.
Zkusil jsem to a vyšlo to. Domluvili jsme se, že zmiňovaný střelmistr pak dělal už pouze venkovní pyrotechnické práce. To bylo tak v padesátých, šedesátých letech.

Jaký byl váš první film?

Je to starší, ale dosti známá pohádka, Hrátky s čertem, kde bylo na základě požadavků pana režiséra potřeba připravit efekty typu, že čert skočí do bedny a zní vyšlehne plamen a zároveň se zakouří.

Kdy jste začal dělat ohňostroje na profesionální úrovni?

Po revoluci jsem založil firmu. Uvolnil se přeshraniční styk, takže byly k dostání materiály.

Co potřebuje mít ohňostrůjce za povolení, aby se tím mohl živit?

Samozřejmě je to řada osvědčení, povolení a koncese. Při větších ohňostrojích, jako například v Teplicích při zahájení lázeňské sezony, navíc potřebujete souhlas báňského úřadu. Musíte mít také osvědčení, na základě kterého pak můžete nakupovat pyrotechniku z kategorie výbušnin.