Většinou po skupinách chodí při posledním zvonění maturanti. Oslovují chodce a snaží se od nich vymámit příspěvek na maturitní večírek. Můžete ale také narazit na tzv. ostřikovače. Ti peníze nechtějí. Mají zcela jiný úkol. Pokropit vás jakýmsi roztokem, který chvíli zavání po octu, za chvíli zase po parfému nebo je to v lepším případě prostě jen voda.

„Měla jsem jít na důležité jednání ohledně práce a jedna taková parta mě zmáčela ještě než jsem přešla Benešák," rozčilovala se Renata z Teplic. Nemilou zkušenost z posledním zvoněním má také třiadvacetiletý Roman.

„Oslovil mě mladík, který měl zmalovaný obličej. Prý jestli nedám na maturanty. Zaskočilo mě to, tak jsem mu dal desetikorunu. Pak se mi to ale rozleželo v hlavě. Měl takové špinavé ruce a plastový kelímek. Rozhodně na maturanta nevypadal…" řekl Deníku.

Podle policie nelze vyloučit, že se falešní maturanti v ulicích mohou objevit. „Je třeba si dávat pozor, komu dáváte peníze," říká Ilona Novotná z teplické policie. V minulosti už i strážníci v Teplicích několik poznatků na takovéto osoby prověřovali.(pem)