Fontány už chrlí vodu, tráva v centru města je posekaná, v dubské porcelánce už rovnají hrníčky do palet na tradiční lázeňské trhy, kolotočáři i stánkaři pomalu nabírají směr Teplice a primátor Jaroslav Kubera už prognózuje dobré počasí. Slavnostní zahájení letošní lázeňské sezony je na spadnutí. Každoroční doprovodné oslavy se budou konat v centru Teplic o tomto víkendu.

„Město je zatím v poklidu, ale z minulosti víme, že už se každým dnem postupně začne připravovat na největší akci roku,“ připomíná primátor Teplic Jaroslav Kubera.

To, že přípravy na největší hudebně společenskou událost v okrese vrcholí, potvrzuje ředitel teplického domu kultury Přemysl Šoba. „Jdeme do finiše. Jako první vyrostou v centru města v příštích dnech velké pivní stany, nachystají se pódia a technické zázemí,“ uvádí šéf příspěvkové organizace města, která má na starosti celý průběh lázeňských slavností.

Na pěti samostatných pódiích se během dvou dnů představí na šest desítek interpretů v různých hudebních žánrech. Například sobotní odpoledne na scéně Na Zámku zpestří skupina Něžná noc v čele s Blankou Šrůmovou a Janem Saharou Hedlem. „Do Teplic se na fanoušky těšíme,“ shoduje se partnerská a muzikantská dvojice, která přijede do Teplic představit své nové hudební album Tak se věci mají.

Lázeňská 2018 nabídne také další zvučná jména, jako je například Milan Peroutka, skupina No Name či Viktor Dyk.

Zajistit organizaci slavností, které do lázeňských Teplic přilákají během dvou dnů desetitisíce návštěvníků, trvá celý rok. Pořadatelský dům kultury se musel pro letošní ročník vypořádat také s jednou změnou. Oproti zaběhnuté tradici bude totiž neprůchodná Lázeňská ulice, a to kvůli rekonstrukci balneoprovozu.

„Průchozí trasy se přesunou do Dlouhé ulice. Tam budou stánky pouze po jedné straně, aby byla celá ulice lépe průchodná pro korzující návštěvníky. Poměrně velký provoz tím pádem bude také podél kostela mezi Zámeckým náměstím a Velkou scénou. Organizačně jsme na to připraveni,“ ujišťuje ředitel DK Teplice Přemysl Šoba.

Zahájení lázeňské sezony je oslavou zdejších termálních a léčivých pramenů. Pro mnoho návštěvníků však akce znamená především nepřebernou nabídku jídla, pití a hudby různých žánrů, ale také korzování v ulicích. Právě pohyb návštěvníků v lázeňském městě kvituje primátor Jaroslav Kubera.

„Z toho mám každý rok obrovskou radost, jak ti lidé korzují a povídají si mezi sebou. Jsou v ulicích a nesedí doma. Město Teplice žije,“ říká Kubera.

Letošní lázeňská sezona má pořadové číslo 864. Údaj vychází ze studia dobových textů. O lázeňských slavnostech včetně jejich historického kontextu si přečtěte v novém čísle týdeníku Směr.