„Jde o celosvětovou akci u příležitosti Světového dne ledvin. V dialyzačním středisku v Teplicích už třetí rok nabízíme lidem bezplatné vyšetření. Změříme jim krevní tlak, vyšetříme moč a stanovíme hladinu cukru v krvi. Pokud má některý z faktorů zvýšenou hodnotu, doporučíme další podrobnější nefrologické vyšetření,“ seznámila nás s průběhem Dne otevřených dveří na svém oddělení primářka MUDr. Marie Studenovská.

Jak zdůraznila, cílem není získat další pacienty, těch tu mají víc než dost, ale snahou je pomoci lidem, aby se onemocnění odhalilo včas, protože v počátečním stádiu je úspěšnost léčby značná.

„Nemoci ledvin jsou zrádné především tím, že se mohou dlouhou dobu rozvíjet zcela bezbolestně a nepozorovaně. Včasná diagnóza přitom umožňuje výrazně snížit riziko vývoje selhání ledvin a předejít komplikacím, říká jednatel společnosti B. Braun Avitum MUDr. Martin Kuncek.

Dny otevřených dveří jsou úspěšné, každý rok se podle paní primářky Studenovské podaří odhalit nové diabetiky a pacienty s vysokým tlakem, což je jeden z rizikových faktorů. „Přicházejí lidé, kteří mají o své zdraví zájem, “ uvedla MUDr. Studenovská.

Na papír s mým jménem po vyhodnocení naměřených faktorů k mé velké radosti napsala, že žádná další vyšetření nejsou třeba. Jsem zdravá.
Doufám, že stejně dopadly i studentky dvou tříd Zdravotnické školy, které před naším odchodem přišly se svojí paní profesorkou. V praxi si procvičí látku, kterou právě ve škole probírají a současně jednoduchým vyšetřením zjistí svůj zdravotní stav. Onemocnění ledvin totiž zdaleka nepostihuje pouze starší lidi, jak se mnozí domnívají. I když věk nad 50 let je spolu s obezitou, kouřením, diabetem a hypertenzí jedním z rizikových faktorů.