Policie nasadí pořádkové jednotky z Ústeckého, Libereckého kraje a Prahy, koně, policisty se psy a vrtulník. Chce předejít možnému konfliktu mezi přívrženci Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS), která hodlá městem pochodovat, a jejich odpůrci, kteří se svolali protest označený za náboženské shromáždění. Mluvčí policie Jarmila Hrubešová informovala, že akce se na dvou místech potkávají a minimálně zde hrozí konflikt.

Kolik policistů bude nakonec do akce nasazeno, bude podle Hrubešové záležet na situaci na místě a na tom, kolik na obě akce nakonec přijede lidí.

Podle našich informací se bude v Krupce pohybovat až 800 sympatizantů DSSS.

Policie opakovaně jednala s oběma svolavateli. DSSS se snažila přesvědčit, aby zvážila změnu trasy pochodu sídlištěm. Zde bydlí hodně Romů a podle policistů je zde v případě konfliktu zásah velmi obtížný.

Hrubešová uvedla, že Iniciativa v Ústí neonacisty nechceme, svolala protiakci jako náboženské shromáždění, které nepodléhá oznamovací povinnosti. Podle ní ale pokud nepůjde o shromáždění za účelem náboženského vyznání, nepůjde o náboženské shromáždění, ani když je svolané církví. Upozornila, že pokud někdo z účastníků obou akcí poruší nějaké platné zákony, je policie připravena shromáždění rozpustit.

TRASA POCHODU DSSS ČTĚTE ZDE

DSSS chce akcí údajně upozornit na případ, kdy loni v dubnu dva mladí útočníci chtěli okrást dvanáctiletého chlapce. Když zjistili, že nic nemá, brutálně ho zbili a zneužili. Soud jednoho z útočníků poslal na deset let do vězení, odvolací soud mu trest snížil na polovinu. Podle soudu měl útok rasový motiv. Druhý útočník nebyl stíhaný, nebylo mu totiž ještě 15 let.

DSSS je pokračovatelkou Dělnické strany, kterou loni rozpustil Nejvyšší správní soud. V programu, idejích a symbolech strany nalezl xenofobní a šovinistické prvky, rasistický podtext a návaznost na nacionální socialismus, tedy ideologii spojenou s Adolfem Hitlerem. Strana podle soudu podněcovala k násilí a usilovala o radikální změnu demokratického zřízení. Podle verdiktu také uměle vytvářela pocity ohrožení, třeba ze strany cizinců a imigrantů.

DSSS v březnu pořádala podobný pochod v Novém Bydžově na Královéhradecku. Policie zde zasáhla proti aktivistům, kteří pochod chtěli zablokovat. Z výtržnictví také obvinila 13 pravicových extremistů zadržených v souvislosti se zraněním Roma. Incident se stal po akci DSSS.

POCHOD BUDEME SLEDOVAT. FOTOGALERII Z MÍSTA AKCE PŘINESEM V PRŮBĚHU ODPOLEDNE. KOMPLETNÍ ZPRAVODAJSTVÍ NAJDETE V PONDĚLNÍM TEPLICKÉM DENÍKU!
DSSS nepřijíždí do Krupky poprvé. Policejní manévry zde již byly v roce 2009. ČTĚTE ZDE