Obec povede do dalšího zasedání zastupitelů, které by mělo být svoláno do měsíce, místostarostka Eva Kardová z hnutí Pracujeme pro Moldavu.

„Nechci se vzdát a pro Moldavu chci i nadále pracovat. Uvidím, s jakými lidmi,“ komentoval středeční odvolání Michal Cuc. Označil ho za připravené spiknutí. Jako důvod svrhnutí označil především své aktivity vedoucí proti plánu postavit v budoucnu na zdejších pláních větrné elektrárny, se kterými má mít co do činění opoziční hnutí Pro Moldavu a Nové Město bývalého starosty Jaroslava Poka. „Nechal jsem si vypracovat posudek, co by to obci přineslo a jaký to bude mít negativní vliv na zdejší život. A to si myslím, se jim nelíbí. Mají zřejmě strach, že jim to chci překazit,“ sdělil odvolaný Cuc.

Opozice se o jeho svržení letos pokusila už dvakrát. Rozhodující početní převahu v zastupitelstvu získala až nyní. „Zradili mě i někteří spolustraníci,“ konstatoval mrzutě končící starosta. Jeho sdružení vyhrálo poslední komunální volby se ziskem 44 procent hlasů a získalo čtyři mandáty. Hnutí Pro Moldavu a Nové Město předchozího starosty Poka skončilo se třemi křesly v opozici. Koalici v obci utvořily Cucova Volba PRO! Moldavu s hnutím Pracujeme pro Moldavu Evy Kardové, které má v zastupitelstvu dva hlasy.

Kromě dvou zástupců Volby PRO! Moldavu hlasovala ve středu večer s opozicí pro odvolání starosty i Kardová. Že by šlo o účelové spiknutí, rezolutně vyvrací. Důvody vidí v několikaměsíční špatné práci čelního představitele obce. 

„Větrné elektrárny rozhodně nejsou důvodem. Pan Cuc dělal velké chyby. Za jeho působení byla na úřadě velká neprůhlednost v zaměstnanecké politice. Špatně zacházel s některými dokumenty. A především zanedbával přístup k rozjetému projektu na čistírnu odpadních vod. Dokonce od něj chtěl upustit, což ale pro obec ve fázi financování dotace už není možné,“ komentovala své rozhodnutí Kardová.

Kdo by měl být novým starostou či starostkou, ponechala bez konkrétního jména. „Něco se nám tu rýsuje, ale zatím to je věc neoficiálních dohadů a vyjednávání. Bude to někdo, kdo má s politikou zkušenosti,“ dodala s tím, že s návratem Jaroslava Poka, který Moldavu dříve dlouhodobě vedl, ale nepočítá. Pozici místostarostky by si chtěla udržet i nadále.

Michal Cuc byl starostou Moldavy půl roku. Poté, co rezignoval z osobních důvodů jeho předchůdce a stranický kolega Marcel Münzberger, ho v březnu do čela obce zvolilo zastupitelstvo, včetně Evy Kardové, která tehdy před opozicí ustála pozici místostarostky. Už v té době Pokovo hnutí poukazovalo na různé nedostatky v úřadu. Pok si stěžoval především na to, že vedení obce s opozicí nekomunikuje.

„Jako zastupitel mám právo nahlížet do usnesení zastupitelstev, které nám ale nebyly předloženy. Chodili jsme na úřad prakticky nepřetržitě a vždy nám bylo sděleno, že ještě nejsou. Dotazovali jsme se na zvukové záznamy zastupitelstev, ale ty byly vymazány. Podle mě je to protiprávní, nebyl pro to žádný důvod. Myslím si, že se snaží něco zamaskovat,“ rozčiloval se už na jaře Pok.