„Nedá se to porovnávat. Jako osmiletému žákovi mi to tehdy nepřišlo malé. Když teď ale zpětně vidím, co nám kdysi pro cvičení stačilo a co mají k dispozici dnešní děti, tak si říkám, že to snad není ani možné,“ komentoval při slavnostním otevření tělocvičny Jiří Petrželka, který do proboštovské školy chodil před 40 lety. Dnes stejné zařízení už navštěvují jeho děti.

Vedení téměř třítisícové obce Proboštov nechalo pro školu postavit novou tělocvičnu na zelené louce. Stavebně navazuje na stávající budovu pro 1. stupeň. Vše se směřovalo k zahájení školního roku. Na chodbách ještě dosychá malba, tělocvična je ve zkušebním provozu. Obec za nové prostory zaplatila téměř 35 milionů korun. Dvě třetiny pokryla státní dotace. „Jsme rádi, že to stojí. Stavba nebyla jednoduchá. Nová tělocvična už byla potřeba. Původní neodpovídala na dnešní poměry kapacitně ani technicky,“ konstatovala při slavnostním otevření 1. září starostka Jana Životová.

První nedočkavci z řad dětí si hned v úterý 1. září při prohlídce vyzkoušeli nové tělocvičné nářadí.

Proboštovští prvňáčci navíc usedli do zbrusu nových lavic v jedné ze dvou tříd, které škola získala díky zmíněné přístavbě ke škole. Kromě první třídy je v novém objektu ještě specializovaná učebna anglického jazyka, nová sborovna pro první stupeň školy a kabinet pro učitele.

Z nových prostor pro sportování žáků je nadšená ředitelka školy Pavlína Langerová. „Původní prostory nebyly tělocvičnou, ale spíše takovou cvičebnou. Velikostí už nedostačovala dnešním počtům žáků. Museli jsme proto hodiny tělocviku půlit, abychom z hlediska dostupné kapacity vyhověli legislativě,“ sdělila.

„Nové prostory byl náš dlouholetý sen. Škola konečně dostala, co si zaslouží,“ dodala. Kromě krytého sportoviště jsou v areálu školy pro sport určené plochy s umělou trávou a také hřiště na tenis či volejbal.

Nová tělocvična je pro každou školu vítaným krokem k modernizaci celého zařízení. Jásat mohou také například ve městě Hrob. I tam školáci dostanou novou krytou plochu pro sportování. Také zde se městu na to podařilo získat dotaci. O výstavbu kapacitně větší tělocvičny usiluje vedení města už od 70. let. Bude sloužit především žákům Základní školy v Komenského ulici, v odpoledních hodinách i široké veřejnosti. Stavba podle propočtů vyjde na 46 milionů korun. 20 milionů na to půjde ze zmíněné státní dotace, na dalších 20 milionů si vezme město půjčku a 6 milionů pokryje z finančních rezerv. Hotovo má být příští rok po prázdninách.

Tělocvičny nacházejí své využití i v odpoledních a večerních mimoškolních časech. Dvakrát v týdnu se takto například schází parta z Prosetic na volejbalovém „srandamači“. „Dáme trochu toho sportu, pak pivečko a klábosení v hospodě,“ naznačil důvod přátelského „sportovního“ setkávání Milan Jaček. Školám takovéto využití přináší finanční částky za pronájem.