Změnou systému ve fungování České pošty hrozilo, že by tuto službu v obci na úpatí Krušných hor, kde žije přibližně 2 700 obyvatel, mohl provozovat v dalších letech nějaký soukromník třeba ve svém obchodě. A to se vedení obce nelíbilo.

„Chceme pro občany Proboštova a Přítkova zachovat poštu ve formátu, na jaký tu jsou zvyklí. Včetně našich milých pošťaček Romany a Jany,“ uvedl místostarosta Roman Nešetřil s tím, že si uvědomuje náklady, kterými toto rozhodnutí zatíží rozpočet. „Jsme na to připravení. Po odečtení provizí, které obdržíme od České pošty za vykonané služby, to pro obec znamená finanční zátěž zejména na mzdové náklady a další provozní záležitosti ve výši několika set tisíc korun ročně,“ podotkl.

Poštovní úřad v Proboštově, který je v přízemí budovy radnice, teď kvůli transformaci přerušil provoz. Následovat bude 3 týdny trvající rekonstrukce stávajících prostor a výměna některé techniky a zařízení. „Od pondělí 3. února se ale znovu otevře v plné šíři služeb, které chceme postupně rozšiřovat třeba o větší sortiment novin a časopisů a s vylepšeným interiérem,“ uvedl Nešetřil.

Na nákladech za úpravu prostor se bude podílet obec a z větší části Česká pošta. Ta udělá především nové stylové přepážky. Vedení Proboštova zase chce na své náklady vytvořit zaměstnancům lepší zázemí.

Výhodné pro poštu i obce

Aby Česká pošta v menších obcích na zajištění služeb neprodělávala, přechází v posledních letech na systém Pošta partner, což přináší nové možnosti. Pokud splňují určité podmínky, mohou na základě smlouvy s poštou zajišťovat chod úřadu v omezené podobě na vsích třeba i živnostníci ve svých obchodech. Na Teplicku služby ale přebírají pod svá křídla spíše obecní úřady. Třeba v Lahošti má poštovní přepážku úřad v prvním patře. Přestože lidé musejí do schodů, tento krok obce si pochvalují. Nemusejí zajíždět do několik kilometrů vzdáleného Duchcova nebo Teplic.

„Dříve jsme u nás měli jen výdejní místo, což znamenalo, že jsem já a ekonomka obce suplovali práci pošty. Časově to bylo hodně náročné. Partner má širší záběr služeb,“ říkal při zavedení služby před lety starosta Lahoště Milan Fábera.

Průkopníkem v tomto směru byla před lety Rtyně nad Bílinou. Podle tamního starosty Jaroslava Lišky jsou místní se službou spokojení. „Pošta by jinak u nás nejspíše skončila. Provoz od té doby zajišťují naši zaměstnanci. Lidé nemusejí stát fronty na poštách ve městech. Potřebné si vyřídí u nás,“ pochvaluje si čelní představitel malé obce na Teplicku. Podobně poštovní přepážky fungují třeba v Hrobčicích či na Moldavě.

V Žalanech u Teplic mají vesnickou poštu v přízemí rodinného domu. Dům byl pošty, ale ta ho kvůli snížení nákladů na provoz prodala. Nový majitel se zavázal nechat v pronájmu prostory pro poštovní potřeby.

Pošta partner poskytuje všechny základní služby, tj. příjem a výdej listovních a balíkových zásilek, příjem a výplatu poštovních poukázek, vybrané bankovní služby, výplatu důchodů, SIPO, prodej poštovních cenin a zboží, prodej kolkových známek a vybrané služby, jako jsou například on-line dobíjení předplacených SIM karet, prodej losů okamžitých loterií, prodej dálničních kupónů a volný prodej tisku.