Ty již tradičně zahájil průvod obcí. Část letošních účastníků se v duchu akce oděla do kostýmů připomínajících období první republiky. Před radnicí pak došlo k předání obecního praporu, který má mimochodem stejné barvy, jako prapor naší republiky, do rukou obecního strážníka Stanislava Jordána.

Nebylo to ale jediné předání, které se před zahájením programu odehrálo. Krásný a opravdu obrovský dort s portrétem prvního prezidenta Československé republiky Tomáše Garrigue Masaryka dostaly děti z proboštovské školky a školy.

"Je to odměna za to, že se významně podílely na programu celých slavností, když si připravily pásmo vystoupení z jednotlivých desetiletí naší republiky. Jen marcipánu je v něm celé kilo. A při předání jsem šla pod jeho tíhou do kolen, protože pan Stolař, který to uváděl, řečnil hodně dlouho," prozradila s úsměvem autorka dortu Michaela Zajacová.

Poté následoval program v areálu Pohodlíčko u místního rybníku, ve kterém kromě Krušnohorské dudácké muziky či Pavel Houfek Bandu potěšil zejména nejmladší generaci Timmy White, nejúspěšnější interpret v historii TV Óčko chart. Nechyběly ani soutěže pro děti, módní show či vytvoření sousoší Tomáše Garrigue Masaryka. Celý program zakončil slavnostní ohňostroj.