Jeho vystoupení, a jak sám argumentoval zákonem podpořené, Jaroslav Kubera odmítl. A to ještě před samotnou a nutno poznamenat také tajnou volbou.

Odmítnutí bylo poměrně ostré a hlasité. „Slovo vám pane nedám a můžete si jít stěžovat třeba na nádraží. Teď tady prostě mluvit nebudete. Slovo dostanete až na konci v řádné rozpravě," odbyl Kubera Vyčichlu. Za to si ale vysloužil pískot z řad přítomné veřejnosti. Nicméně i toto primátor přešel a volba pokračovala dle předem připraveného harmonogramu.

Zeptali jsem se proto, s čím chtěl před zastupitele Rudolf Vyčichla předstoupit, a to hned na začátku jednání.

„Moje vystoupení na zastupitelstvu mělo jediný smysl. Chtěl jsem zastupitelům navrhnout, aby do programu svého jednání ještě před volbou primátora, zahrnuli bod „hlasování o způsobu volby primátora". O co jde. Zastupitelé sice před sebou měli starý jednací řád, který určuje tajnou volbu, ale mohli udělat výjimku. Mohli „ad hoc" hlasováním rozhodnout o tom, že v Teplicích 7. listopadu 2014 se bude volit primátor veřejnou volbou. To jim opravdu zákon umožňuje a tuto možnost mohli využít. Podle mě to byl klíč k celému průběhu jednání a mohl průběh volby primátora velmi ovlivnit. Opoziční zastupitelé promarnili jedinečnou příležitost. Měsíce, roky své práce, včetně kampaně v několika minutách vyhodili z okna.

Někdo může namítnout, že by stejně zastupitelstvo neschválilo způsob volby primátora veřejnou volbou. To je možné. My občané bychom ale jasně viděli, kdo z našich zastupitelů hlasoval pro volbu tajnou. Jinými slovy, který zastupitel se chtěl skrýt před voliči při volbě primátora. My teď nevíme, kdo zvolil Jaroslava Kuberu primátorem Teplic a kdo ne. Jak by se situace vyvíjela při volbě primátora veřejnou volbou se teď už ale nikdy nedozvíme.

To, že mě pan Kubera ani nepustil ke slovu a že mě ukřičel, mě vlastně ani nepřekvapilo. Známe se dlouhá léta a on ví, že v procesních záležitostech zastupitelstva se vyznám. Mohl se cítit ohrožen. Co mi ale nejde do hlavy je reakce ostatních dvaceti šesti zastupitelů. Proč nikdo z nich neřekl ani slovo. Vlastně jsem předpokládal, že někdo z nich vystoupí se stejným návrhem dřív než já. Že někdo z nich využije svou zákonnou možnost a navrhne veřejnou volbu primátora. Proto jsem vystoupil se svou připomínkou až na poslední chvíli.