-----------------

JAROSLAV KUBERA

„Je to celé velmi jednoduché. My (většinové vedení města pozn. red.) nejsme iniciátoři referenda. Je třeba také vyřešit problém s tím, že právě iniciátoři referenda předložili dva roky staré archy s podpisy. Řešit to musí soud. Navíc možná po změně zákona by to teď ti samí lidé nepodepsali. Je zde ale ještě další věc a sice, že zákon o referendu říká, že referendum nemá zavazovat budoucí zastupitelstvo. Takže udělat ho při komunálních volbách není dobré. Říci tomu novému, co musí hned udělat, není možné. My si myslíme, že to nové zastupitelstvo po volbách, co bude v prosinci, se hlavně bude muset zabývat rozpočtem a taky výhledem na tři roky dopředu. A musí se rozhodnout, zda udělat to a nebo to. Na co jsou peníze. A kde vzít tedy chybějících 60 milionů z automatů. Navíc, když někteří chtějí mít MHD zdarma… Tak ať si to pak rozhodnou. Ale teď jim dávat závazné úkoly nejde. Takový je náš názor k referendu. A v případě vyhlášky o hazardu to je ještě složitější. Především by to měl regulovat stát. Ten to ale hodil na obce. A je v tom bordel. Jedno město to má totálně zakázané, jinde jsou výjimky, my máme nějaký stav," říká Jaroslav Kubera.

A proč tedy bylo svoláno mimořádné zastupitelstvo?

„Upozorňuji, že my jsme nic nesvolávali. To udělal jistý pán, který obešel třetinu zastupitelů a získal jejich důvěru. Na to má svaté právo. Primátor pak musí svolat, a zastupitelstvo se sejde. Z toho ale nevyplývá žádné právo na to, že když tam je takový program, že musí být projednáván. O programu pak už nehlasuje jen ta svolávací třetina, ale všichni, tedy v Teplicích až třiatřicetičlenné zastupitelstvo."

A proč tedy vyhláška?

„Máme ji připravenu, kdyby soud rozhodl, že musí být referendum. A bude také součástí rozhodování v prosinci, když se bude mluvit o rozpočtu."

------------

TOMÁŠ JAROLÍM

„Všechno to byl takový trik na voliče. Je to důsledek toho, co inicioval pan Mráček (stojí za peticí proto hazardu pozn. red.) a co jsme mu jako opoziční zastupitelé podepsali. Aby bylo mimořádné zastupitelstvo, kde se o tom mohlo řádně jednat. A co se stalo… Zastupitelstvo bylo svoláno. Před tím si ale oni udělali schůzi „své" rady, kde udělají nějaké rozhodnutí, připraví vyhlášku, a tu si na zastupitelstvu chtějí nechat posvětit. Pak si ale ještě udělají poradu před zastupitelstvem, kde se domluví, že neodhlasují program a na ten si nově zařadí jen to, co zajímá je. Respektive to, co nemělo vůbec být," rozčiloval se po opuštění jednacího sálu opoziční zastupitel a dodal: „Je to směšné, co tady předvádějí. Reagují jenom na to, co někdo vyprovokuje… Jarolím, Mráček a tak. Ale reagují takovou tou senátní taktikou. Hlasujeme, neprojde to, neřešíme to… Už když se svolávalo toto jednání jsem věděl, že to takto dopadne."

---------------

Jaká jsou fakta: Radikální zrušení hazardu v Teplicích, tedy uzavření všech heren bez výjimek, by pro městskou kasu znamenalo úbytek desítek milionů korun ročně. Podle posledních dat z roku 2013 by se daňové přijmy snížily o 60 milionů korun. Na což by vedení města při sestavovaní rozpočtu muselo zareagovat omezením výdajů, aby tuto ztrátu kompenzovalo.