„Zájemce musí vlastnit licenci pro hospodaření. Veškeré potřebné doklady si prověřuje veterinární správa,“ doplňuje zoolog Pavel Krásenský. „Zvířata, která nabízíme jsou ve většině případů spíš uherské krávy, ovce a kozy. Spolupracujeme se stálými zákazníky.“

Jedním z nich je například i místostarosta Hory Svaté Kateřiny Petr Pakosta, na jehož pozemcích má zoopark deponována stáda náhorního skotu. K čemu vlastně potřebují čeští hospodáři buvoly? Podle zoologa to není ani na práci, ani na maso. „To by byl přílišný luxus,“ soudí.

„Buvoly jsme v minulosti prodali například do Bělé, kde je obora a chodí se tam na ně dívat lidé,“ vysvětluje. Na prodej jdou zvířata, která nemohou žít pohromadě se stádem v době říje.

Dalším důvodem je zabezpečení čisté linie, aby se nepářila příbuzná zvířata.

Buvol není jediný, kdo figuruje na listě zvířat určených k prodeji.

Znalci plazů a především jedovatých druhů si mohou do svého terária přikoupit zmiji růžkatou. V nabídce je také ženetka obecná, jíž se zoopark chlubí. Odchovávají ji jen tři zoologické zahrady v zemi. „Ženetku si může koupit v podstatě každý. Je to takový mazel. Něco jako fretka,“ směje se Pavel Krásenský.

„Od naší chovatelky se běžně nechá hladit a krmit z ruky červy,“ dokresluje. Volný je také divoký kůň tarpan za patnáct tisíc. Za rychlé jednání zoopark nabízí dokonce slevu.

AUTOR: MIRKA ŠEBESTOVÁ