Prodáme buvola. Zn.: mírný
Ústecký kraj – Chcete buvola vodního? Na prodejním listě chomutovského zooparku už se neobjevují jen notoricky známá zvířata, jako ovce a kozy. Nově v něm figurují tři kusy tohoto tunového kolosu, který si většina lidí nejspíš představí při práci kdesi v indickém rýžovišti. Nebo si ho pamatuje, jak se líně popásá v některé ze zoologických zahrad. Jak potvrdil zoolog, nemůže si ho dovolit jakýkoli vtipálek, který se rozhodl věnovat exotické zvíře rodičům nebo kamarádovi na zahradu.
„Zájemce musí vlastnit licenci pro hospodaření. Veškeré potřebné doklady si prověřuje veterinární správa,“ doplňuje zoolog Pavel Krásenský. „Zvířata, která nabízíme jsou ve většině případů spíš uherské krávy, ovce a kozy. Spolupracujeme se stálými zákazníky.“
Jedním z nich je například i místostarosta Hory Svaté Kateřiny Petr Pakosta, na jehož pozemcích má zoopark deponována stáda náhorního skotu. K čemu vlastně potřebují čeští hospodáři buvoly? Podle zoologa to není ani na práci, ani na maso. „To by byl přílišný luxus,“ soudí.
„Buvoly jsme v minulosti prodali například do Bělé, kde je obora a chodí se tam na ně dívat lidé,“ vysvětluje. Na prodej jdou zvířata, která nemohou žít pohromadě se stádem v době říje.
Dalším důvodem je zabezpečení čisté linie, aby se nepářila příbuzná zvířata.
Buvol není jediný, kdo figuruje na listě zvířat určených k prodeji.
Znalci plazů a především jedovatých druhů si mohou do svého terária přikoupit zmiji růžkatou. V nabídce je také ženetka obecná, jíž se zoopark chlubí. Odchovávají ji jen tři zoologické zahrady v zemi. „Ženetku si může koupit v podstatě každý. Je to takový mazel. Něco jako fretka,“ směje se Pavel Krásenský.
„Od naší chovatelky se běžně nechá hladit a krmit z ruky červy,“ dokresluje. Volný je také divoký kůň tarpan za patnáct tisíc. Za rychlé jednání zoopark nabízí dokonce slevu.
AUTOR: MIRKA ŠEBESTOVÁ