„Bude nutné doložit původ lihu a protokol o zkoušce z akreditované laboratoře na přítomnost obsahu etanolu, obsahu metanolu a nejčastějšího rezidua denaturačního činidla," řekl premiér Petr Nečas (ODS) na středeční tiskové konferenci ve Strakově akademii.

Zmírnění prohibice se týká pouze destilátů vyrobených do 1. ledna 2012. „Tvrdý alkohol vyrobený od ledna letošního roku až do 26. září 2012 bude muset mít doložený svůj původ nejpozději do 60 dnů, jinak nesmí na trh a musí být zlikvidován," píše se na webu Vlády České republiky.

Prodejci se na návrat destilátů s alkoholem nad dvacet procent teprve připravují. V marketu Kaufland v Okružní ulici mohli zákazníci v deset hodin dopoledne zakoupit pouze destiláty s obsahem alkoholu pod dvacet procent. Obsluha čerpací stanice v Klíšské ulici na dotaz, zda prodávají tvrdý alkohol, odpověděla, že zboží objednávají z velkoskladů a musí destiláty teprve objednat.

Mluvčí Krajského ředitelství policie Ústeckého kraje Šárka Poláčková uvedla, že od počátku prohibice policisté zkontrolovali v kraji téměř 15 400 prodejců alkoholu a provozovatelů restaurací.

Autor: Petr Sochůrek

Co vy? Vyrážíte někam oslavit konec prohibice, chystáte se s kamarády na prvního panáka? Můžete své kamarády či svou hospodu dostat do novin. Pošlete nám foto , přidejte krátký popisek a my fotografie  uveřejníme v pondělním vydání! email: teplicky@denik.cz