Jako první napadlo u soudu volby v Bílině sdružení Moje Bílina. A to už v úterý 21. října.

V pátek před polednem přišla z Bíliny další zpráva ohledně stížnosti na volby.

Michal Mlej jako navrhovatel, dále jako spolunavrhovatelé Rostislav Aulický za MS ODS Bílina, Vlastimil Aubrecht za MO ČSSD Bílina, Ing. Richard Hazdra za SEVEROČEŠI Bílina, Ing. Lucie Ječmenová za PRO! Bílinu a starosta Bíliny Josef Horáček v pátek dopoledne společně podali Krajskému soudu v Ústí nad Labem návrh na neplatnost voleb v Bílině.

Jak uvádí zástupci subjektů ve svém odůvodnění, navrhovatelé se domnívají a tvrdí, že došlo k protiprávním a protiústavním zásahům do práv politických stran, hnutí a volebních stran ucházejících se o hlasy občanů města Bílina při komunálních volbách konaných ve dnech 10. a 11. října.

„Konkrétně k hrubému porušení práv na rovnou soutěž politických stran, garantovanou Ústavou a Listinou základních práv a svobod. Dle názoru navrhovatelů vůle voliče, který je zkorumpován, čímž v tomto případě došlo tím, že voličům byly prokazatelně poskytovány finanční prostředky za volbu konkrétní strany, není nezávislá, a není-li nezávislá vůle voliče, nemohou být nezávislé ani celé volby v obci," citujeme z prohlášení.

Vyplácení odměny za hlasy navrhovatelé považují za nepřijatelné a nepřípustné, a to i s ohledem na skutečnost, že zákony kupčení s hlasy, na rozdíl od úpravy pro Parlamentní volby, nikterak neřeší.

Navrhovatelé odkazují na vyjádření ústavního právníka Stanislava Balíka, který se k podobné situaci vyjádřil dne 25.01.2011 takto: „Tam, kde publikum vnímá svůj stát jako demokratický právní stát, to dá rozum, i kdyby to nebylo napsáno ani v jednom ze zákonů."

Navrhovatelé, na základě zde nezveřejněného zdůvodnění návrhu na neplatnost, proto doporučují Krajskému soudu přijmout toto usnesení:

„Krajský soud v Ústí nad Labem určuje neplatnost voleb při volbách do Zastupitelstva města Bílina, konaných ve dnech 10. – 11. října 2014."

Součástí prohlášení je také poznámka, že žalobu se stejným návrhem na usnesení Krajskému soudu taktéž v pátek podala volební strana Nezvislí v Bílině – Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj obcí a měst zastoupena předsedkyní Základní organizace Bílina Lenkou Glabazňovou.

Sdružení Moje Bílina – TOP 09 podalo prostřednictvím svých zastupitelů Pavla Pastyříka a Petra Rosenkranze, návrh na vyslovení neplatnosti voleb do zastupitelstva města Bílina už v úterý 21. října.

Znovuzvolení zastupitelé za sdružení Moje Bílina – TOP 09 tak reagují na údajné kupčení s hlasy během voleb do obecního zastupitelstva.

„Nechceme, aby se kupčení s hlasy stalo běžnou a tolerovanou praxí," uvedl Pavel Pastyřík, znovuzvolený zastupitel za sdružení Moje Bílina – TOP 09.

S výsledky komunálních voleb je sdružení spokojené. V letošních komunálních volbách uspěli čtyři lidé z kandidátní listiny Moje Bílina – TOP 09. V roce 2010 to byli dva.

„I přes úspěch sdružení chceme, aby byly volby v Bílině označené za neplatné," řekl Petr Rosenkranz, znovuzvolený zastupitel za sdružení Moje Bílina ToP 09.

„Pokud nebudeme usilovat o neplatnost voleb, bude to znamenat, že takový způsob voleb tiše schvalujeme. A s tím jsme do komunální politiky nešli," dodává Pastyřík.

„Nechceme pracovat pro bílinské občany na základě mandátu získaného ve zmanipulovaných volbách, nepovažujeme to za správné," upřesnil Rosenkranz.

Stížnosti na volby teď  bude posuzovat soud. Deník to bude sledovat. Rozhodnutí přineseme, jak bude veřejné. ⋌(pem)