Delegace ze zahraničí, vrcholných orgánů z Prahy a také zástupci místních obcí a politických i nepolitických sdružení se ve čtvrtek poklonili památce obětem druhé světové války. Sešli na pietním aktu u památníku 313 obětí pochodu smrti, který se konal na Prokopce u Krupky.
„Je naší morální povinností připomínat si oběti války. Na území města Krupky připomínají události druhé světové války čtyři památná místa. Jedním z nich je právě památník na Prokopce,“ řekl včera při slavnostním proslovu Milan Puchar, starosta Krupky.
Právě pietní místo na Prokopce, kde se konalo vzpomínkové shromáždění, připomíná událost, ke které došlo koncem dubna v roce 1945 na nádraží v Bohosudově. Zastavil zde vlak, ze kterého byli vyhnáni vězni, aby se umyli v rybníčku. Někteří žízniví se napili, v důsledku čehož zemřeli na tyfus a zápal plic. Těla byla naházena do šachty a zasypána. Teprve po letech byla exhumována a uložena do společného pietního hrobu právě na Prokopce.
„Vyjadřujeme tak úctu těm, kteří ve válce zahynuly. Pietního aktu se zúčastňujeme každoročně,“ konstatoval včera mezi účastníky Petr Benda, předseda krajské ČSSD.
Pietní akt pořádaly ČSBS Teplice a Krupka, město Krupka, Jednota Československé obce legionářské teplického regionu a Severočeský letecký archiv Teplice. Na závěr zazněla státní hymna v podání hradní stráže a policie.
Po skončení pietního aktu na Prokopce se účastníci přesunuli do Krupky do hotelu Horal, kde proběhlo slavnostní shromáždění s udělováním vyznamenání.