Běžný nákup v duchcovském supermarketu se pro Jakuba Holého změnil v drama. Místo zboží si odtud odnesl prokousnuté lýtko, zlomený nos a poraněný malíček na ruce. Nebál se totiž postavit opilému agresorovi. Za to, že se zastal prodavaček a nakupujících včetně dětí, se mu ve středu dostalo poděkování od starosty Duchcova.

NIKDO NEPOMOHL

„S dcerou jsme čekali u kasy na zaplacení. Nějaký muž tam začal slovně napadat prodavačku a vulgárně nadával všem okolo. V obchodě bylo hodně dětí, tak jsem mu řekl, ať se uklidní a chová se slušně. Vystartoval po mně, dal mi hlavičku do nosu,“ vylíčil začátek konfliktu Jakub Holý, který pracuje jako profesionální hasič.

Šarvátka mezi regály se stala minulé pondělí a trvala několik minut. Útočníkovi při ní vypadl nůž. Obchod byl plný lidí, nikdo z přítomných ale Holému nepomohl. „Podařilo se mi ho svalit na zem. Když jsem na něm klečel, tak měl v ruce střep z rozbité lahve od piva. Nebyl to příjemný pocit. Bál jsem se hlavně o dceru a další lidi,“ dodal Holý.

Třiatřicetiletého útočníka definitivně zpacifikovala až přivolaná hlídka městské policie, která byla na místě do dvou minut. „Strážníci řešili dopravní přestupek nedaleko obchodu, takže u incidentu byli velmi rychle. Zakročili profesionálně,“ řekl velitel Městské policie Duchcov Josef Hulín. Za své počínání si strážníci vysloužili pochvalu od svého vedení.

Nebýt ale statečného chování profesionálního hasiče, tak mohlo drama skončit daleko hůře. Za projevenou odvahu mu starosta na radnici poděkoval. „Nebudeme si nic nalhávat, ne všichni by se takto příkladně zachovali,“ sdělil starosta Zbyněk Šimbera a předal Holému prezentační předměty se symboly města.

VYSTŘÍZLIVĚL V CELE

Policisté naměřili výtržníkovi 0,7 promile alkoholu v dechu. Muž kromě alkoholu holduje zřejmě i drogám a v minulosti byl už trestaný.

„Poté, co vystřízlivěl v cele, byl obviněn z ublížení na zdraví, výtržnictví, vyhrožování s cílem působit na úřední osobu a nebezpečného vyhrožování,“ informoval mluvčí policie Daniel Vítek. Policie muže vyšetřuje na svobodě, v případě odsouzení mu hrozí až tři roky za mřížemi.

„Trošku mě překvapuje, že není ve vazbě. Vyhrožoval všem smrtí a byl dost agresivní. Navíc zaměstnal strážníky i policii. Jejich práce jako by přišla vniveč,“ krčil rameny Holý, který souboj zaplatil zlomeným nosem, poraněným malíčkem a loktem, prokousnutým lýtkem a pohmožděným krkem.

Momentálně je na nemocenské. „Konflikty nevyhledávám. Když bych se v budoucnu u něčeho podobného zase nachomýtl, tak nevím, jestli bych se zachoval stejně. Doufám, že ten člověk bude náležitě potrestán,“ dodal Holý.